07.11.2014 Cuma Hutbesi – Salih Amel (2020)

07.11.2014 Cuma Hutbesi – Salih Amel (2020)

SALİH AMEL

Değerli Kardeşlerim!

Rabbimiz Kehf suresinin 110. Ayeti kerimesinde şöyle buyuruyor: “… Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa, yararlı bir iş yapsın ve Rabbine ibadette kimseyi ortak koşmasın” Efendimiz (sas) de hadisi şerifte: “Ölen kimseyi üç şey takip eder. İkisi döner, biri onunla beraber kalır: Ailesi, malı ve ameli onu takip eder. Sonra ailesi, malı döner;  ameli kendisiyle beraber olur”[i] buyurmaktadır. Salih amel imanın davranış yoluyla dışa yansımasıdır. Sadece insanları değil, bütün evreni ve içindekileri Hakk’ın eseri olarak görmektir. Bu gezegenin sadece insanlar için değil, herkes için var edildiğini kabullenmektir. Çevreyle, insanlarla, varlıklarla bütün mahlûkatla barışık yaşamaktır.

07.11.2014 Cuma Hutbesi - Salih Amel (2020)
07.11.2014 Cuma Hutbesi – Salih Amel (2020)

Bir başka ifadeyle salih amel, Allah’a ve ahirete imanın bir gereği olarak, O’nun indirdiği ve peygamberi vasıtasıyla belirttiği deliller, hükümler, haberler ve emirlere uygun olarak, tam bir ihlas ve niyetle Allah’ın razı olacağı işler yapmaktır.[ii] Bazen sessizliktir salih amel; huşu ile dinlemektir. Nitekim Yüce Rabbimiz ‘‘ Kur’ân okunduğu zaman onu dinleyin! Ve susun ki; böylece rahmete kavuşturulursunuz.’’ buyurur. Peygamber Efendimiz de hutbe esnasında sessiz olmanın, hutbeyi dikkatle dinlemenin önemini vurgular ve   ‘‘Cuma günü, imam hutbe okurken konuşan arkadaşına ‘‘dinle’’ desen bile yanlış yapmış olursun’’ buyurur [iii]

Kardeşlerim!

İman insanı insan eder, onu yüceltip hayatına huzur verir. İmanın kişinin uğraşlarına yön vermesi, onun olağan eylemlerini ibadete çevirir. Bir insan Allah rızası için çalışır çabalarsa; farz ibadetleri yanında, ailesinin geçimini sağlamak için çalışması, hayatını sürdürmek için yiyip içmesi, uyuması ve bütün fiilleri, ibadet olarak değerlendirilir. Sevgili Peygamberimiz sahabe-i kiramdan Sa’d b. Ebî Vakkas’ a şöyle buyurmuştur: Allah rızasını gaye edinerek yapmış olduğun her harcamadan/infaktan sevap kazanırsın.”[iv] Hatta “Hanımının ağzına koymuş olduğun lokmadan bile. Allah rızası için yapılan ibadetler ve fiiller insanı olgunlaştırır. Kurân-ı Kerimde “Kim inkâr ederse, inkârı kendi aleyhinedir. Kimler de salih amel işlerse, ancak kendileri için (cennette yer) hazırlarlar”[v] buyurulur.

Aziz müminler!

İmanın olgunlaşıp ruhumuzda kökleşmesi için yararlı işlerle onu beslememiz gerekmektedir. Korumasız ve eyleme dönüşmeyen iman, ruhu söndürür. Salih ameller, samimi bir imanın tezahürüdür. İnsanlara faydalı işler yaparak, muhtacın elinden tutarak, mahzunun dilinden anlayıp onunla ilgilenerek Allah’ın hoşnutluğunu kazanabiliriz. Saygısız gönüller, katılaşan kalpler bizim iç dünyamızı kararttığı gibi, sosyal hayatımızı da yaşanmaz hale getirecektir. Öyleyse gelin hep beraber Yunus suresindeki şu ayetlere kulak verelim: “Allah’ın dostlarına hiçbir korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de. Onlar, iman etmiş ve Allah’a karşı gelmekten sakınmış olanlardır. Dünya hayatında da, ahirette de onlar için müjde vardır. Allah’ın sözlerinde hiçbir değişme yoktur. İşte bu, büyük başarıdır.”[vi]

Muhterem Kardeşlerim!

İstanbul’un ikinci Müftüsü ve beşinci Diyanet İşleri Başkanı, büyük din âlimi ve Müderris Ömer Nasuhi Bilmen Üsküdar Bağlarbaşı (Kongre ve Kültür Merkezi) de düzenlenen iki günlük sempozyum da anılacaktır. Yarın saat 10.00’ daki açılış merasimine ve sempozyuma bütün cemaatimiz davetlidir.

Şu anda Karaman Ermenek’te maden ocağında mahsur kalan kardeşlerimizin sağ salim kurtulmalarını Yüce Rabbimizden temenni ediyoruz.