Abdest Alırken Boğazıma Su Kaçtı Orucum Bozulur Mu?

Abdest Alırken Boğazıma Su Kaçtı Orucum Bozulur Mu?

Oruç tutarken Müslümanlar daha duyarlı olmakta ve çoğu durumdan sakınarak nefislerini terbiye etmeye çalışmaktadır. Bu anlamda oruç oldukça faydalı bir ibadettir. Her ibadette olduğu gibi oruçta da yapılmaması gereken şeyler bulunmaktadır. Bahsedilen fiillerden bazıları doğrudan orucu kesin şekilde bozarken, bazıları da mekruh olarak sayılmaktadır. Orucu bozan haller oruçlu kalınması gereken süre içinde yenilip içilmesi ya da cinsel münasebette bulunulması şeklinde sıralanmaktadır. Ancak bazı durumlar vardır ki farkına varılmadan orucu bozan halleri ortaya çıkarmaktadır. Abdest alırken boğaza su kaçması da bunlardan bir tanesidir. Peki, bu durumda oruç bozulur mu? Sorunun cevabını detaylarıyla açıklamak gerekmektedir.

Abdest Alırken Su Kaçması Orucu Bozar Mı?

Abdestin şartları arasında ağza ve burna su vermek yer almaktadır. Bu işlem sırasında bilinçli olmadan boğazdan aşağı su gidebilmektedir. Oruçlu kimseler ise bu durumda orucunun bozulup bozulmadığı konusunda endişe yaşamaktadır. Oruçlu kişinin boğazından su kaçmasının orucu bozması bilinçsiz bir davranış sonucu ortaya çıkan fiil olduğu için imkansızdır. Ayetle de sabit olmakla birlikte Allah kullarını bilinçsizce ya da hatayla yapılan davranışlardan sorumlu tutmamaktadır. Oruçlu olduğunun farkında olmasına rağmen dikkatsizlik sonucu suyu yutan kişilerin orucunun geçerliliği konusu ise mezheplere göre farklılık göstermektedir. Bazı mezheplere göre oruç bozulduğu için kaza yapılmalı, bazılarındaysa oruç bozulmadığı için oruca devam edilmelidir. Ayetlerde aslında hüküm açıktır. Kişiler ancak bilerek, isteyerek suyu alır içerse oruç kesin surette bozulmaktadır. Ama yine de rahat etmek isteyenler böyle bir durum yaşamaları durumunda kaza orucu tutmalı, tutamayacak durumda olanlarsa sadakasını vermelidir.

Banyo Sırasında Su Kaçması Orucu Bozar Mı?

Hem abdest alma hem de banyo sırasında boğazdan aşağı su gitme ihtimali olduğu için oruçlu kişiler tedbirli davranmalıdır. Çünkü oruçlu olduğunu bile bile su kaçma olasılığına dikkat etmemek dinimizce mekruh, hatta bazı mezheplerde oruç bozucu etken olarak sayılmaktadır. Banyo zorunlu hallerde olmadıkça su kaçma riskine karşı oruçlu olunan süre içerisinde yapılmamalıdır. Cünüp hallerin ortaya çıkması sonucunda gusül abdesti almak şart olmuşsa dikkatli bir şekilde abdest almanın bir sakıncası bulunmamaktadır. Bu sırada eğer tüm dikkatlere rağmen yanlışlıkla boğaza su kaçırılarak yutulursa oruç bozulmuş kabul edilmemektedir. Ancak Şafi mezhebine göre bu durumda da kaza gereklidir. Tüm mezheplerin ortak noktası ise oruçlu kimselerin abdest alma ve banyo sırasında boğazlarına su kaçırmamaya dikkat etmeleri yönündedir. Son olarak şu da belirtilmelidir ki dinimiz hataya yöneltecek her türlü davranıştan kaçınılmasını istemiş, bu tip hataya götüren davranışları ise mekruh saymıştır. Oruçluyken yapılması mekruh olan bir davranış da serinlemek amaçlı denize girmektir. Ne kadar dikkat edilirse edilsin dalga geldiğinde ya da kısa süreli dikkatsizlik sonucun suyun içinde battığınızda su yutma tehlikesi önemli artış göstermektedir.

Etiketler