Ağızdaki Kan Orucu Bozar mı?

Ağızdaki Kan Orucu Bozar mı?

Herhangi bir sebepten dolayı ağız ve diş etlerinde oluşan kanamalarda oruç bozulmaz. Eğer ağızdaki kanı bilinçli bir şekilde yutarsak bu sefer orucumuz bozulmuş olur. Yanlışlıkla yuttuğumuzda ise orucumuz kesinlikle bozulmamış olur. Örneğin dişimiz çok ağrıyor ve bu dişi çektirmemiz gerekiyor. Doktora gittiğimizde bu dişi çekilirken diş etindeki kanamayı yutarsak orucumuz bozulmaktadır. Mümkün olduğunca bu durumlarda kanı ağzımızdan dışarı çıkarmamız gerekmektedir. Bir örnek daha verecek olursak midemizdeki rahatsızlıktan dolayı oluşabilecek olan, mideden ağza doğru gelen kan ise orucu bozmamaktadır. Bilinçli olarak yapılmayan hiçbir şey orucu bozmaz.

Kişilerde oluşabilecek burun kanamalarında boğaza kanın kaçmamasında orucun bozulacağına dair çok ifadeler duyduk. Din adamlarının açıklamalarına göre ise kişinin kendi iradesinin dışında oluşan olumsuzluklarda orucun bozulması söz konusu bile değildir. Midemize bilinçli bir şekilde kan yutarsak bu durumda orucumuzu tehlikeye atmış oluruz ve orucumuz bozulur. Eğer mümkünse boğazımızda oluşabilecek olumsuz durumlarda kanı ağız yolu ile dışarı atabiliyorsak o zaman daha güvenilir bir şekilde oruç tutmuş oluruz. Böyle durumlarda insanların içerisinde duyguları bu duruma el vermiyor. Sürekli orucum bozuldu gibi tabirler kullanıyor. Kişi böyle bir durum ile karşı karşıya kalıyorsa ramazan ayından hemen sonra kaza orucu dediğimiz orucu tutabilirler. Bir nevide olsa kişinin iç huzurunu rahatlatmaya yetecek şekilde tutulan kaza orucudur.

Oruçlarımız bizim için değerlidir. Bizim dinimiz gereği oruç tutmak farzdır. Oruçlu bir kimsenin kan yutması orucu bozacaktır. Ağzımız bazen bedenimizin içi sayılırken bazen de bedenimizin dışı sayılır. Örnek verecek olursak oruç tutarken midemizden ağzımıza gelen kan orucu bozmaz. Fakat Ağzımızdaki kan tükürüğü fazla ise bu sefer orucu bozar. Abdest aldığımızda ise ağızdaki kanı dışarı tükürürsek abdest bozulur. Ama oruçlu iken ağzımıza aldığımız su ne orucu ne de abdesti bozmaz.

Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde bulunan kesiklerde kanaması durumundan orucumuz bozulmaz. Ağzımızda bulunan dişlerden gelen kanamanın sonucunda ağız dolusu kadar kan olup da yutarsan bu sefer orucumuz bozulmuş olur. Eğer ağzımızdaki kanın sıklıkla kontrol edersek ve bu dişlerden gelen kanı tükürürsek orucumuzu tehlikeye atmış olmayız. Kan vücudumuzun bir parçası olar kanın dışarı çıkması da orucumuzu bozmaz. Dışarıdan kan alırsak bu sefer orucumuz bozulur. 

Tahlil amacı ile verdiğimiz kanlarda ise oruç bozulmaz. Eğer mümkünse bu durum olayları yaşamamak için iftardan sonra kan verirsek bizim için daha iyi olur. Oruç açısından da bir sıkıntı yaşanmaz ve orucumuz bozulmaz. Vücudumuza aldığımız damar yolu ve enjeksiyon ile gıda, besin, enerji bibi besin maddeleri içeren durumlarda orucumuz bozulur ama eğer hasta isek ve ilaç kullanmamız gerekiyor ise iğne ile yapılan vücuda gıda, enerji vb. maddeleri bulundurmayan sadece sağlık için vücudumuz için gerekli konularda yapılan tedavilerde orucumuz bozulmaz.

 

Etiketler