Allah C.C Müslümanlardan Neler İstiyor?

Allah C.C Müslümanlardan Neler İstiyor?

Allah C.C Müslümanlardan Neler İstiyor?

Allah C.C Müslümanlardan Neler İstiyor?, Müslümanların Allah-u Teâlâ’nın kendilerinden ne isteyip, ne istemediğini tam olarak bilmesi, İslam dini açısından oldukça önemlidir. Eğer Allah-u Teâlâ’nın yapılmasını ya da yapılmamasını istediği şeyi bilmek İslam’ın daha doğru anlamaya ve hata ve günahlardan kaçmaya vesile olur. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise “bilmemek” ya da “bilmiyordum” diyerek mazeret uydurmak…Çünkü İslam dini mazeret kabul etmez.

Allah-u Teâlâ her şeyden önce Müslüman kullarından kendisine ham etmesini ve yalnız ona kulluk etmesini emrediyor. Maddi ve manevi her türlü sıkıntıları açığa vurmadan gizli tutmayı ve kendisinden yardım istemeyi ve bunun için dua etmeyi emrediyor. Sonucu ne olursa olsun her gizli şeyin Allah tarafından bilindiğine inanılmasını istiyor. Beş vakit namazı dosdoğru ve zamanında kılmayı emrediyor. Verdiği malları Allah yolunda harcamayı emrediyor.( zekât, hac, sadaka ve ihtiyacı olan kimselerin ihtiyaçlarını giderme gibi).Cehennem ateşinde korunmak için ibadeti aksatmamayı ve Müslümanların kendisine ait olduğu malların zekâtını vermelerini emrediyor. Kimsenin kimseye yardım edemeyeceği ve adaletin dosdoğru yapıldığı kıyamet günü zora düşmemek için ömrü ibadetle geçirmeyi ve mahşer gününe hazırlık yapmayı emrediyor.

Temiz ve helal yiyecekleri tüketmeyi ve içki, kumar, zina, hırsızlık, gibi haram şeylerden uzak durmayı emrediyor. Sağlığı yerinde olan her Müslümanın oruç tutmasını emrediyor. Gerek zekât olsun, gerekse sadaka olsun verirken, gerçek ihtiyaç sahiplerini kalplerini kırmadan vermesini emrediyor. Maddi gücü yerinde olanların hac etmesini istiyor. Ayrıca kendisinde korkmayı ve kendisine olan Müslümanların kendisine olan can borcunu da Müslüman olarak ödenmesini istiyor. Allah-u Teâlâ’nın Müslümanlardan istedikleri bazı haller bu şekildedir.