Allah yerine Tanrı Demek Caiz Midir?

Sponsorlu Bağlantı

Arapçada “Allah” kelimesi, her harfinin bir özelliği olan ve her biri ayrı ayrı harfler halinde Cenab-ı Hakk’ın varlığına delalet eden en özel isimdir. Bu sebeple, kelam âlimlerine göre “Allah” kelimesi, Cenab-ı Hakk’ın yüce zatına ve bütün kemal sıfatlarına delalet eden “ism-i a’zam” ve “lafza-i celal” yani özel ve en yüce isimdir. Hiçbir dilde “Allah” kelimesinin ifade ettiği özel anlamı kapsayacak bir kelime bulunmamaktadır. Öte yandan “Allah” (c.c)  kelimesi bütün Müslümanlar için tevhid inancını temsil eden ortak bir bağ niteliğinde olduğundan ibadet ettikleri tek yaratıcılarını “Allah” diye anmaları daha doğru olur. Bu sebeple “Allah” bu isimle veya “esma-i hüsna” adı verilen 99 isminden biriyle anılmalıdır.

“Tanrı” kelimesi ise, Arapça “ilah” kelimesinin karşılığıdır. “İlah” daha çok, Allah’tan başka ibadete layık görülen varlıklar için kullanılır.

Bununla birlikte, dinimizin bildirdiği mutlak kemal sahibi, noksanlardan münezzeh olan yüce Allah’ı kastetmek üzere Türkçe olarak O’nu “Tanrı” diye anmak da İslam inancına aykırı olmaz.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı Resmi Web Sitesi

Sponsorlu Bağlantı

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 ŞÜKRAN ELİF 15 Şubat 2016 Cevapla
0 0

ALLAH DEMEK DOĞRUUDUR