Amentü Duası Anlamı – Türkçe ve Arapça Okunuşu

Amentü Duası Anlamı – Türkçe ve Arapça Okunuşu

Amentü Duası Arapça Yazılışı

amentu-duasi
amentu-duasi

Amentü Duası Türkçe Okunuşu

Âmentü billahi ve melâiketihi ve kütübihî ve rusülihî ve’l yevmi’l-âhıri ve bi’l-kaderi hayrihî ve şerrihi mine’llâhi teâlâ ve’l-ba’sü ba’de’l mevti hakk. Eşhedü en lâ iâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlüh.

Amentü Duası Türkçe Meali

Ben Allahü Teâlâ’ya, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe, kadere; hayır ve şerrin Allahü Teâlâ’nın yaratmasıyla olduğuna inandım. Öldükten sonra dirilmek de haktır. Ben şehadet ederim ki, Allâhü Telâ’dan başka ilâh yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed (s.a.v) Onun kulu ve peygamberidir.

Amentü Duası Bizlere Ne Anlatıyor ?

Amentünün anlamı inandım demektir. İçeriğinde de imanın şartları belirtilerek, okuyan kişinin bunlara inandığı belirtilir. Bu sebeple amentü duasını gerçek anlamını bilerek, beğenip kabullenen kişi mümin olur ve mümindir. Her kelime-i tevhidi söyleyen ve müslüman olan kişinin amentü duasını bilmesi gerekir. Mümin bir ailede doğan bebeklerde akılları baliğ olduğunda amentü duasını öğrenmeli ve anlamını bilerek okumalıdır. Çünkü aklı başına geldiğinde kendi inanç sistemi oluşmuş demektir ve neyi seçtiğini belirtmeli ona göre yaşamalıdır. Kısaca bütün müslümanları amentü duasını ezbere bilmesi ve inanarak okuması gerekir. Bu duayı okuyan kişiler iman tazelemiş olurlar. İmanı tazelenen bir müslüman işleyeceği günahlardan kaçınmış olur.  Kısaca Amentü duası her müslümanın anlamıyla birlikte öğrenmesi ve ezberlemesi gereken bir duadır.

22 YORUM

 1. Avatar
  Şevval batan

  Benim kardeşim olmuyor sübyen var bu yüzden kardeşim olmuyor ama ben çok istiyorum Lütfen bunun duası varsa söylermisiniz nolur çok istiyorum sağlıklı saatli kardeş istiyorum

 2. Avatar

  Yorumunuz

 3. Avatar

  Benim 9 yasinda olan kardesvar 3 kez okudu

 4. Avatar

  Fkvkgmslvkr

 5. Avatar

  ÇOK GÜZEL KPLAYCA EZBERLEDİM

 6. Avatar

  ÇOK GÜZEL TEŞEKKÜR EDERİM

 7. Avatar

  ÇOK MA ÇOK ZAR YİNEDE EZBERLEDİM TEŞKKÜRLE

 8. Avatar

  Amentü duamidir yoksa imanin sartlarimidir?

 9. Avatar

  allah razı olsun