Aşık Olmak Günah Mı ?

Aşık Olmak Günah Mı ?

Herkes aşık olmuştur, hiç aşık olmadım diyen hiç kimse duyamazsınız. Çocukluk aşkı, okulda aşık olan elbet vardır. Aşk insanı mutlu etmektedir, aşık olduğunu kişiyi gördüğü zaman iyi hissetmektir ve hayatı onunla paylaşmak istemektir. Kısaca aşık olmak gerçekten çok güzel bir şeydir.  Peki son zamanlarda insanların dillerinde aşık olmak günah mı ? sorusu gelmektedir. Aşk kişinin aklını düşünüp uygulamasından ziyade, aşk duygulara hitap eden bir mesele olmaktadır. Aşk kişinin elinde olmadan olan bir durumdur, bu nedenden dolayı aşk dinimizde günah değildir.

Aşık olunup eğer harama gidilirse bu büyük bir günahtır. Eğer aşk sizi cinsel istek, alkol kullanmak gibi olumsuz olarak yönlendirilirse bu günah ve haramdır. Aşk kişiyi dininin önüne geçiliyorsa dini yok sayıyorsa, azaltıyorsa o zaman caiz değildir. İslamiyette aşık olma demiyor helal bir şekilde aşık olmak gerek diyor. Aşık olmalıyız ki Peygamber Efendimizi, Allahı, Kuran-ı Kerimi bilelim ve onlara aşık olalım.

Eğer aşık olduğunuz kişiyle evlenme imkanınız bulunmakta ise ve aşık olduğunuz kişiyi dini ölçüler içerisinde isteyip evlenmeniz mümkünse, beklemeden hemen istemeniz önerilmektedir. Eğer bu size mümkün değilse, demek ki size hayırlısı değilmiş deyip Allah tarafından helal süt emmiş iyi bir eş nasip etmesi için dua etmek ve aramak gereklidir.

Evli bir kadına yada erkeğe aşık olma durumunda ise iffeti ile oturup aşık olduğun kişiye bunu belli etmemek gereklidir. Gidip duygularını ifade etmek yanlıştır, bulunduğun yerden mümkün olduğu kadar uzaklaşmak gerekir. Çünkü o aşık olduğun kişinin iffetini korumak kişinin kendi iffetini korumak gibidir ve dinimizce olması gereken de budur. Nikah engeli de yoksa konuşup evlenmek helaldir.

Yalnız her şeyde olduğu gibi de aşkın da belli bir derecede ölcülerinden söz edilmektedir. Eğer fani olarak aşktan bahsedilecekse galiba bunun en güzeli kişi evlendikten sonra evlendiği kişiye sevmesi ve aşık olmasıdır. Öbür yandan da kişi sahip olan bu duygular kişinin gözünü kör etmemeli ve aynı zamanda bu hissettiği duyguları kendi kontrolü altında tutması, dinin ölçüleri ile bunları ölçüp düşünmesi gerekmektedir. Yani sevginin ilerisi olarak dediğimiz aşk kişide çok derecede hakim olsa bile, bu hiçbir zaman o kişinin zatından dolayı olmaması gerekir ve hep Allah için olması gerekmektedir.

Tasavvufta aşk söylendiğinde genel olarak aşk-ı hakiki yani buda Allah aşkı olarak anlaşılmaktadır, ve bazı büyükler mecaz olan aşkı hakiki aşka ulaşmak için merdiven olarak kullanmışlardır. Çünkü büyükler Allah’ın vermiş olduğu bu duyguları mahallinin sadece Cenab-ı Hak olacağı tecrübe ile anlamışlar ve şu neticeye ulaşılmıştır: Aşkların hepsi fanidir, aşk devamlı olarak artacak ve hiç bir zaman pörsümeyecek bir aşktan söz edilecekse bu aşk sadece Allah aşkı olmalıdır.

 

Etiketler

2 YORUM

  1. Avatar

    aşık oldusan ne olmuş yani : I aaa