Ateiste Verilecek Cevaplar Nelerdir ?

Ateiste Verilecek Cevaplar Nelerdir ?

Ateist Nedir?

Ateist kelimesinin kökü eski Yunanca’ya kadar uzanmaktadır. Ateist özellikle son zamanlarda ateist olan birçok insan ile karşılaşmaktayız. Ateistler tanrının varlığına inanmayan onları hayal ürünü olarak bulan kişilere denmektedir. Ateist ruhsal varlıklara, tüm tanrılara olan metafizik inançlarını kabul etmeyen ve var olmuş olan inancı kabul etmeyen bir felsefi düşüncelere sahip olan akımdır. Ateist kelime anlamında belirli olduğu gibi din ile ilgili kavram olmayıp, tanrı ile ilgili bir kavramdır. Dinlerin olup olmadığı, dinin ne anlamda olduğunu, din iyi mi yada kötü mü olup olmadığı ateistin tartışma alanı dışında olmaktadır.

Ateistlerin en meşhur laflarından birisi görmediğim şeye neden inanayım lafıdır. Bu yüzden dolayı inançları yoktur. Genel olarak ateist düşüncesine sahip olan kişiler kafasını yorup araştırma yapmış ve kendi bilinçlerince tanrı kavramına inanmamayı seçen kişilerdir. Ateist dinlerin dünyaya bir zarar verdiğini düşünmesinden dolayı ve dinsel bir düşünceyi temsil eden kavramları ve din kişilerini sevmiyor olabilirler. Ama insan varlığına inanmadığı bir şeyden dolayı nefret edemez.

Ateiste Verilecek Cevaplar

Ateistler tanrının olup olmadığına inanmadıkları için ateistler sürekli bir soru sorma halindeler,  bizim burada yapacağımız en güzel şey onların sorduğu sorulara güzel cevaplar vererek düşüncelerini değiştirip onları Allahın var olduğuna inandırmaktır. Gün geçtikçe ateiste inanan kişilerde bir hayli olarak artmakta bizim en büyük görevimiz onları bu düşünceden uzak tutmaktır. İşte ateistlerin sorduğu bazı sorular ve verebileceğimiz cevaplar:

Soru: Ateistlerin en büyük sorularından birisi, bütün her şeyi Allah yarattı diyorsunuz ama Allahı kim yarattı?

Cevap: Allah kainatı sıfır hacim sonsuz yoğunluk ve yoktan var etmiştir. Bu kainata özgü olan zaman ve mekanı yaratmıştır. Zamanda bizim gibi yaratılmış ve mahluktur.  Allah kainatı yaratmıştır dolayısıyla zamanı ve mekanı da yaratmıştır. Dolayısıyla Allah kainattan öncedir, zaman ve mekandan da öncedir ve Allah zamana, mekana ve kainata benzemez. Bu hayatın başlangıcı ve sonu yoktur yani sonsuzdur. Şöyle bir örnekle de açıklanabilir. Islak bir maddenin ıslak olmasının sebebi sudur, suyun ıslaklık maddesi nedir diye sorulmaz çünkü suyun ıslak olması kendindendir. Allahı da kimse yaratmamıştır. Allah sonsuz kudretli zati bir varlıktır. Bu nedenden bu soru çok mantıksızdır.

Soru: İslam dini kolay diyorsunuz, ama namaz kıl, oruç tut, hacca git gibi kurallar var. Bunları yapmanın neresi kolay?

Cevap: Eğer imanı ibadet etmek olan kişilere bunların hepsi çok kolay gelir.  Ama imansız kişiler için bunlar çok zordur. Ayet-i kerime de Allah size kolay, hafif emretmek istemiştir. Çünkü insanlar zayıf yaratılmıştır. Bu yüzden dolayı Allahü teala insanlara kolaylık göstermiştir.

Soru: Musa Peygambere inananlara Musevi deniyorda Muhammed Peygambere neden Muhammedi denmiyor. Müslüman deniyor?

Cevap: Muhammed aleyhisselam tarafından getirilen dine islam denmiştir. Ayet-i kerime de Kim İslamdan başka din ararsa bilsinler ki o din asla kabul edilemez diye bu cevaba karşılık olarak verilmiştir.

 

Etiketler