Banka Hesabında Para Biriktirmek Caiz Mi?

Banka Hesabında Para Biriktirmek Caiz Mi?

Günümüzde merak edilen islami konulardan biri de banka hesabında para biriktirmenin caiz olup olmadığı konusudur. Birçok finans kurumları tarafından vadeli ve vadesiz mevduat hesap türünde düşük faizli veya yüksek faizli olarak hesap kullanım hizmeti sunması, beraberinde birçok bireylerin finans kurumlarındaki hesaplarında para biriktirmenin dinen uygun olup olmadığını merak etmeye başlamıştır.

Büyük islam alimleri tarafından belirtildiği üzere banka hesabında para biriktirmenin içerisinde faiz bulunmaması koşuluyla herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Bu bakımdan ilgili banka hesabında faiz sistemi bulunması durumunda banka hesabına para biriktirmek bu durumda doğrudan faizli sistemin içerisinde yer alacağından ve dinimizce haram olacağından caiz olmamaktadır.

Faiz Sistemi Bulunan Bankalardan Hesap Açtırmanın Dinen Sakıncası Nedir?

İçeriğinde az veya yüksek miktarda faiz uygulaması yer alan herhangi bir bankadan para yatırımı açısından vadeli veya vadesiz mevduat hesabı açtırılması, dinen caiz olmadığı gibi, bu durumda ilgili bireyin doğrudan ilgili bankanın sahip olduğu haram kazanca ortak olduğundan ayrıca günaha girmiş olmaktadır. Ancak ne yazık ki, aslında batı toplumlarına özgü bir durum olan faizli kazanç sisteminin ülkemizde hizmet sunan birçok bankalar tarafından tüketicilere sunulması, toplumsal manevi değerlerin hızla zayıflamasına neden olmaktadır.

Banka Hesabında Para Biriktirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Banka hesabında para biriktirirken ilk olarak ilgili finans kuruluşunda faizli kazanç sisteminin olmamasına dikkat edilmelidir. Bu önemli ayrıntı sonrasında ise, ilgili finans kuruluşunun banka hesap açtırma konusunda bireylerden yıllık olarak hizmet bedeli talep edip etmediğine de dikkat edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Hangi Bankalarda Güvenle Para Biriktirebiliriz?

Tamamen faizsiz bir biçimde para biriktirilebilecek bazı finans kuruluşlarının bulunduğunu da belirtmekte fayda görmekteyiz. Örneğin, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk, Ziraat Bankası gibi finans kuruluşlarına başvurulabilmektedir. Ayrıca bu finans kuruluşlarından sıfır faizli olarak da kredi olanaklarından faydalanılabilmektedir.

Yukarıdaki bilgiler dikkata alınarak bireylerin dinimizce uygun görüldüğü halde yalnızca faizsiz kazanç sistemine sahip olan finans kuruluşlarından para biriktirmek açısından gayret göstermelidirler. Zira, günümüzde de görüldüğü üzere gerek para biriktirilmesi olsun, gerek kredi ile ev, araba, evlilik, ev eşyası değişimi veya yenilemesi olsun gerekse de sünnet, tatile çıkma gibi farklı aktivitelerde olsun, faizli kazanç sistemine sahip olan finans kuruluşlarından faydalanıldığında ne yazık ki, toplumlarda ve hatta bireylerde ciddi anlamda hem maddi hem de manevi yönden problemler meydana gelmektedir.

Bu bakımdan finans kuruluşlarına yönelirken, sebep ne olursa olsun, dinimizin emrettiği üzere hareket edilmeli ve haram kazanç olan faizli kazanç sisteminden mutlak olarak uzak durulması gerekmektedir. Üzülerek belirtmekteyiz ki, çağımızda ne yazık ki batı toplumları kadar olmasa da müslüman toplumlarında da faizli kazanç sistemlerine sahip olan bankalarda para biriktirilmesi durumu söz konusu olmaktadır.T oplumların ve aile yapısının sinsi bir biçimde gerek maddi ve gerekse de manevi yönden hızla çökmesine yol açan bu haram eylemden müslüman bir kimse kuşkusuz ki yaşamı boyunca kaçınmalıdır.

 

Etiketler