Banyo Yapmak Orucu Bozar Mı?

Banyo Yapmak Orucu Bozar Mı?

En çok merak edilen islami meselelerden biri olan banyo yapmanın orucu bozup bozmadığı hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, banyo yaparken boğaz içerisinde mide içerisine su kaçmadığı sürece orucun bozulmasının söz konusu olmadığı belirtildi. Buna göre, banyo yaparken özellikle de ağız bölgesinin kapalı bir vaziyette tutulması ve bu sayede suyun boğaz bölgesinden içeri kaçmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Oruç Vaktinde Banyo Yapılması Gerekli Mi?

İslam alimlerimiz tarafından da belirtildiği üzere oruç tutulduğu süreç içerisinde farkında olunmadan suyun boğaz içerisinden mideye giriş yapmaması riski açısından mümkün mertebede iftardan sonra banyo yapılmasında fayda bulunmaktadır. Ancak, sahur sonrasında uyku halinde gusül gerektirebilen rüyaların görülmesi durumunda, oruç vakti içerisinde boy abdesti alınmasında herhangi bir sakınca söz konusu olmamaktadır.

Oruçluyken Banyo Yapılmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oruç vakti içerisinde banyo yapılması durumunda orucun bozulma riskine karşın mutlak suretle bilinçli bir şekilde hareket edilmeli ve mümkün mertebede banyo sırasında ağız bölgesinin kapatılması gerekmektedir. Oruçluyken banyo yapılmasında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de, banyo yaparken ağız içerisinden suyun unutularak giriş yapması durumunda, orucun bu durumda bozulmasının söz konusu olmadığı bilincine varılması ve oruca devam edilmesidir.

Oruçluyken Boy Abdesti Alınması Söz Konusu Mu?

Tutulan orucun makbulü açısından boy abdesti gerektirebilecek durumlarda, oruçlu olunması durumunda dahi oruç vakti içerisinde belirtilen kurallar çerçevesinde boy abdestinin alınması gerekmektedir. Ayrıca, iftar vakti sonrasında da gusül abdesti gerektiren durumlarda da, sabah ezanı öncesinde boy abdestinin alınarak oruç niyetinin yapılması gerekmektedir.

Oruçluyken Banyo Yapmanın Riskleri Nelerdir?

Oruçluyken banyo yapılmasının en önemli riski kuşkusuz ki, ağız içerisinden mideye suyun kaçması durumudur. Beraberinde orucun bozulmasına neden olan bu olumsuz durumun söz konusu olmaması açısından, oruç vakti içerisinde normal banyo veya boy abdesti alınması durumunda suyun yutulmamasına özen gösterilmelidir.

Oruçluyken En Doğru Banyo Yapma Zamanı Ne Zamandır?

İslam alimlerimiz tarafından da belirtildiği üzere, oruçluyken banyo yapmanın en doğru zamanının oruç ibadetinin sona erdiği iftar vakti ve sonrasıdır. Bilinç mekanizmasının normal düzeye ulaştığı iftar sürecinden bir müddet sonrasında, oruç açısından herhangi bir risk teşkil etmediğinden bu süreç sonrasında gusül banyosu veya normal banyo alınması tavsiye edilmektedir.

Oruçluyken Banyo Yapılırken, Suyun Mideye Ulaşması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Oruçluyken banyo yapılması sırasında farkında olunmadan suyun ağızdan yutularak mideye ulaşması durumunda, 1 gün kaza orucunun tutulması gerekmektedir. Ancak, oruçluyken banyo yapılırken bilerek yani kasti bir şekilde suyun yutulması durumunda ise, o günkü 1 günlük oruç için 60 gün kefalet orucu ve 1 gün de kaza orucu olmak üzere toplamda 61 günlük kefalet orucunun aralıksız bir şekilde tutulması gerekmektedir.

Ağızdaki kan orucu bozar mı ? Öğrenmek için TIKLAYINIZ.
Etiketler