Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?, Yılda iki defa kılınan bayram namazı az kılınan bir namaz olduğu için unutulabilen bir yapıya sahiptir. Kurban ve ramazan bayramlarında kılınan bayram namazı kılınış şekli normal namazdan oldukça farklıdır. İki rekât olan bayram namazı diğer namazlardan farklı olarak ziyade tekbirleri ile değişiklik gösterir. Hanefi mezhebine göre bayram namazı kılınışı şu şekildedir.

1.REKÂT

 

Niyet ettim Allah rızası için vacib olan bayram namazını kılmaya uydum imama denerek niyet edilir ve tekbir getirilir ve eller bağlanır. Cemaattekiler içinden subhaneke dua okur. Devamında imam sesli şekilde Allahu ekber diyerek tekbir getirir. Her tekbirde eller kaldırılır ve yana sarkıtılır. Tekbirler hızlı değil normal hızda olmalıdır. Üçüncü tekbirden sonra ise eller yana sarkıtılmaz bağlanır ve euzü besmele çekilir. Devamında imam Fatiha ve zamm-ı sure okuduktan sonra rükû ve secdeden sonra ikinci rekâta geçilir.2.

2.REKÂT

 

İkinci rekâtta gizli olarak besmele okunduktan sonra Fatiha ve zamm-ı sure okunur. Sonrasında ilk rekâtta olduğu gibi eller kulak hizasına kadar kaldırılarak tekbirler getirilir ve eller yana salınır. 2. rekâtta 1. rekâttan farklı olarak son tekbirde eller kaldırılmadan rükuya gidilir. Rükû, secde ve son oturuşta tahiyyat ve salli barik duaları okunarak selam verilir namaz sonlandırılır. Bayram namazı geleneği olarak namaz sonrası bayramlaşma töreni de yapılarak cemaat arasında bağlar kuvvetlendirilir. Kültürel bir etkinlik olarak da önemli olan selamlaşma bayramlarda birbirine hasret ve küskün olan insanlar için de telafi ortamı sağlar.