Berat Kandili Nedir, Niçin Kutlanır?

Berat Kandili Nedir, Niçin Kutlanır?

Berat Kandili Nedir, Niçin Kutlanır?

“Berat” temizlenme, arınma anlamındadır. Berat gecesi de Müslümanlara tüm hata ve günahlarından arınıp, temizlemesine fırsat vermektedir. Arabi aynın sekizincisi, Şaban’ın ise 15. Gecesine Berat gecesi ( Leyle-i Berat) denilmektedir. Kadir gecesinden sonra gelen mübarek gecedir. Berat gecesine Rahmet Gecesi ( Leyle-i Rahmet) de denilmektedir.

İslam dinine göre bu mübarek gecede Allah-u Teâla Müslümanlara Berat yazmıştır. Adı da buradan gelmektedir. Berat gecesinde dualar geri çevrilmez hayırlar yağmur gibi yağar. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) ‘de Müslümanlara “Şaban ayının 15. Gecesinde Kur’an-ı Kerim okuyun, namaz kılın oruç tutun ve içinizden geldiği kadar dua edin” diye öğütlerde bulunmuştur. Henüz daha elektrikler ülkemize yokken Berat gecesinde camilere geceleri “Berat Mumu” ismi verilen büyüklü küçüklü mumlar yakılmaktaydı. Müslümanlar o geceye kadar işlemiş olduğu günah ve hatalarından arınmak için o gecenin tamamımın ibadetle geçirirler. Berat Kandili Allah-u Teâla’nın bütün rahmetlerinin dolup taştığı bir gecedir ve bu gecede Allah-u Teâla’dan ne istenirse geri çevrilmez ve Allah-u Teala’nın katında olmuş ve olacakların belirlendiği gecedir. Kutsal kitabımız Kur-an-ı Kerim de bu gecede indirilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu padişahı 2. Selim zamanında camilerde “Berat Mumu” adı verilen kandiller yakılmasından dolayı Berat Kandili adını almıştır.

Bizlerde bu gecede hayatımızın muhasebesini yaparak, bol bol ibadet etmeli hatalarımızın ve günahlarımızın affedilmesi ve bir daha aynı hataları yapmayacağımıza tövbe etmeli Allah-u Teala’dan hem bu dünya için hem de ahiret hayatımız için dileklerimizi dualar eşliğinde isteyelim.