Bireysel Emeklilik Caiz Mi?

Bireysel Emeklilik Caiz Mi?

En fazla merak edilen konular arasında yer alan bireysel emeklilik caiz mi konusu hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından resmi web sitesi üzerinden yapılan açıklamada, bireysel emeklilik sisteminin doğrudan kar payı  kuralına dayalı olduğu, tasarruf ve yatırım sistemi ile işlediği ve yatırımcılar tarafından yatırılan primlerin dinen helal olan alanlar içerisinde değerlendirilmesi durumunda bireysel emeklilik sisteminin dinen helal olduğunu, aksi takdirde bireysel emeklilik sisteminin dinen caiz olmadığını belirtmiştir.

Bu durumda, finansal kuruluşlarda olduğu gibi, bireysel emeklilik sisteminin de faiz sistemi dışında olması, dinen helal alanlarda yatırılan primlerim değerlendirilmesi ve katılımcılarına yüksek kazançlar sunmaması gibi durumların söz konusu olmaması durumunda dinen caiz olduğu anlaşılmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Alınan Kazançlar Caiz Mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından da belirtildiği üzere, bireysel emeklilik sisteminde yukarıdaki faktörlerin söz konusu olması durumunda, bireysel emeklilik sisteminden elde edilen kazançların alınmasında dinen herhangi bir sakınca söz konusu olmamaktadır. Dolaysıyla, devlet tarafından sunulan normal emeklilik sisteminden farklı olarak, bireysel emeklilik sistemi içerisinde dini hükümler esasınca aykırı bir iç sistem işleyişi söz konusu olması durumunda bireysel emeklilik sisteminden elde edilen kazançların haram olması söz konusudur.

Bireysel Emeklilik Sistemine İnternet Dünyası Üzerinden Başvurulması Caiz Mi?

Bireysel emeklilik sisteminin dinen helal bir kazanç sistemi olması durumunda, gerek internet dünyası üzerinden ve gerekse de doğrudan bireysel emeklilik başvuru şube ve kanalları üzerinden bireysel emeklilik sistemine başvurulmasında dinen herhangi bir sakınca söz konusu olmamaktadır. Dolaysıyla, katılımcılar tercihi doğrultusunda bireysel emeklilik sistemine online olarak internet dünyası üzerinden de başvuruda bulunabilmektedirler.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Elde Edilen Kazancın Hayır Kurumuna Sunulması Caiz Mi?

Bireysel emeklilik sistemi içerisinde dini hükümlere aykırı herhangi bir işlev söz konusu olmaması durumunda, katılımcıların tercihi doğrultusunda bireysel emeklilik sisteminden elde edilen kazancın hayır kurumuna sunulmasında herhangi bir sakınca söz konusu olmadığı gibi, bu eylemin gerçekleştirilmesi durumunda sevap işlenmesi söz konusu olmaktadır. Ayrıca, ülkemizde de bireysel emeklilik ve benzeri türden yüzde yüz helal kazançlı sistemlerden elde edilen kazançların hayır kurumlarına sunulabildiğini de belirtmekte fayda görmekteyiz.

Dinimizce Bireysel Emeklilik Sistemi Hoş Görülmesi Söz Konusu Mu?

Ülkemizde ve birçok islam ülkelerinde uygulanan bireysel emeklilik sistemi içerisinde faiz sistemi ve benzeri türden haram kazançlı sistemlerin yer almaması ve dinimiz hükümleri doğrultusunda işlev sunması ve bu sayede islam toplumlarının ve ülkelerinin kalkınmasına katkılar sunması durumunda dinimizce bireysel emeklilik sistemi hoş karşılanmaktadır. Dolaysıyla, yüzde yüz helal kazançlı bir sistem olması durumunda, dinimizce de bireylerin geleceğini teminat altına alabilmesi açısından bireysel emeklilik sisteminden faydalanmasını emretmektedir. Dolaysıyla, dinimizce yukarıdaki kriterlere sahip olması durumunda bireysel emeklilik sisteminden faydalanmanız caizdir.

Etiketler