Borsa ve Hisse Senedi Alıp Satmak Haram Mı ?

Borsa ve Hisse Senedi Alıp Satmak Haram Mı ?

İslam dininde iktisadi meseleler sürekli olarak uzun uzun tartışmalara yol açmaktadır. Genelde çoğu insan hocalara, büyüklerine ve alimlere borsa yada hisse senedi alıp satmak haram mı ? diye birçok soru yöneltilmektedir. Bazen de bu sorulan soruya cevap alamıyorlar çünkü sorulan kişi bu konuyla ilgili hiçbir bilgisi olmayabilir. O halde haram mı diye sorusunu açıklamakta fayda vardır.

Öncelikle borsa üzerinden bir işlem yapmak istiyorsanız ve haram olup olmadığını bilmek için yapılan şirketin faaliyetlerine göre belirlenmektedir. Örnek olarak bir şirket faaliyetler üzerinden elde ettiği kazancı faiz ile değerlendirip şirketler üzerinden yatırım yapmak yada bu şirketin hisse senedini almak dinimizce kesinlikle caiz değildir.

İktisadi ilişkilerin iyice arttığı ayrıca sermaye piyasasının da git gide önem kazandığı günümüz de hisse senetleri piyasanın en önemli aracı haline gelmektedir ve herhangi bir ortalık belgesi değil de bağımsız olarak mal alınıp satılmaya daha çok başlanmış durumdadır. İmal edilmesi ticari açıdan caiz olan konu ile meşgul olan bir şirketin hisse senedinin de alarak şirkete ortak olmak bu kesinlikle tasarruf caizdir. Alan şirketin mal varlığına ortak olarak zarar ve kara katılmaktadır ve istediği zaman da aldığı hisseyi başka birine satabilmektedir.

İslam Konferansın da yapılan konuşmada, hisse senetlerinin zarar ve kar iştirak etmesi nedeniyle, bunun helal olduğu ama şer’i hükümün bunu çıkaran şirketlerin ticari işlem ve amaçları meşru oluşuyla yakından ilgili olduğu belirtilmiştir. Ayrıca İslam Konferansında borsa semineri sonucunda içki üretimi, faiz, ticari karaborsa, hile aldatma ve yalan dinimizde haram vasıtlarca kazanç elde edilmesi halinde hisse senetleri alıp satmanın ayrıca bundan gelir elde etmenin günah ve harama ortak olmak olduğundan dolayı caiz olmadığı söylenmiştir.

Günümüz islam ülkeleri sözüne saygı duyulan birkaç tane alim borsa ve hisse senedi caiz değil derken, bununla beraber birçok alim de caiz olduğunu söylemiştir. Alimlerin farklı düşüncelerinden dolayı tam olarak çözüme kavuşamamıştır. Bu sorundan dolayı borsada işlem yapmak isteyenler hisse senedi alışveriş de bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken ayrıca alimler tarafından kabul gören başlıklar vardır. Örnek olarak borsa işlemi yapmak isteyen kişilerin yada hisse senedi alışverişinde olan kişiler islam da haram olan domuz eti, alkol ve içki gibi ürünlerin üretimi yada satımını yapan şirket hiçbir şekilde ticari ilişki bulunmaması gereklidir.

Ayrıca  dinimizde faiz kesinlikle haramdır. İslam’ da haram ve helal ayrımı oldukça bellidir. Hz. Muhammet (s.a.v) söylediği gibi ne tür faiz olursa olsun o ayaklar altındadır. Bazı insanlarda faizin farklı olmasından dolayı bu düşünceyi savunmaktadır ve faizin kabul olmasını istemektedirler. Yalnız kesinlikle faiz haramdır. Ayrıca faizin her türlüsü Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından yasaklanmaktadır.

 

Etiketler