Çaresizlik Anında Okunacak Dualar

Çaresizlik Anında Okunacak Dualar

İnsan yaratılışından itibaren hayatta bazı anlarda kendini sıkıntı içerisinde, çaresiz hisseder. Bu tip durumlarda kimi insan haline, durumuna isyan ederken kimi insan da yapacak hiçbir şeyinin kalmadığını düşünerek yaşamına son verir. Fakat asla doğru ola bu değildir. Doğru olan şey bu çaresiz anlarda insanın yaratıcısına, Rabbine dua etmesidir. Ondan dua ile yardım istemesi, sabretmesidir. Peygamber efendimiz (sav) de insana çaresiz kaldığı durumlarda sabır edip, dua etmesini önermiştir. Bu sebeple insan çaresiz kaldığı durumlarda dua etmeli ve Allah’a yakınlaşmalıdır, Allah’a teslim olmalıdır.

Okunacak en güzel çaresizlik dualarından bir tanesi şudur: “Bismillâhi alâ nefsi ve mâlî ve dînî Allahümme raddınî bi-kadâike ve bârik lî fîmâ kuddire lî, hattâ lâ uhibbe ta’cîle mâ ahhartehu ve te’hîra mâ acceltehu”. Bu duanın manası, anlamı ise şöyle açıklanabilir: insan Allah’ın ismine malını, dinini ve nefsini emanet etmelidir. Hükmüne razı kılınmasını istemeli, kaderinde olacak olanı kendisine mübarek kılmasını arzulamalıdır. Kendisinin acele etmemesini, nefsinin isyanını önlemesini ve tesliminin sağlanmalı istemelidir Allah’tan.

Sizlerde Rabbinize, Allah’a istediğiniz gibi, içinizden geldiği gibi dua edebilirsiniz. Fakat her şeyin edebi, adabı olduğu gibi duanın da kabul olabilmesi için bazı hususlarda dikkat kesilmeniz gerekmektedir. Öncelikle deyim yerindeyse imkansız diye tabir edilen şeylerden uzak durulmalı, edeceğiniz dua kabul olunabilecek nitelikte olmalıdır. Dua diliniz samimi ve günahsız olmadı tövbe edilmiş bir vaziyetten sonra düzgün bir ağızla olmalıdır. Dua eder iken abdest gerekmez fakat abdestli olunması, helal lokma ile edilen dua daha güzel olmaktadır. Bilindiği gibi bazı önemli gün ve gecelerde duaların kabul olunacağı, dua kapılarının sonuna kadar açık olacağı bildirilmiştir. Bu sebeple özellikle ramazan ayında, Kadir gecesinde, Berat gecesinde, özellikle sabah namazı olmak üzere namazlardan sonra dua edilmeli hatta dualar Allah’ın evi olarak nitelendirilen camilerde, mescitlerde yapılmalıdır. Bilinmeli ki bu durumlardan uzaklaştıkça duanın kabul tesiri azalacaktır. Yine de her şey Allah’tan gelir Allah’a gider. O’nun kudreti büyüktür, O’nun her şeye gücü yeter.

Sizlerde Allah’ın verdiği sıkıntılara, çaresizliğe sabredin. Sabrınız ile günahlarınız azalacağını, sevabınızın artacağını düşünün.  Bu çaresizlik anlarının neden sizlere verildiğini düşünün, Allah’ın sizlere verdiği değeri düşünün.

Çaresizliğin ilacıdır dua. İnsan çaresizlik anında evet, bolca dua etmeli ve sabretmelidir. Dua müminin silahı, sabır ise ruhun bir melekesidir. Sabır çok güzel bir huydur. İnsan sabrı sayesinde tahammül edilemeyecek kadar imkansız olan, nefse ağır gelen durumlara dayanır, katlanır. İnsan sabrı sayesinde hayatta iken başına gelen ya da gelecek olan büyük elem ve keder veren bela ve musibetlere başı dik bir şekilde karşı koyabilmektedir. Sabır kemale ermenin sırrıdır. İnsanın karşılaştığı her türlü rezalet sabırsızlığı sonucudur. Bu sebeple sabretmeyi bilmek ve alışmak gerekir.

Etiketler