Celle Celalühu Ne Demek Anlamı Ve Fazileti

Celle Celalühu Ne Demek Anlamı Ve Fazileti

Fazileti ve anlamıyla Celle Celalühu; Allah’ın ismi anılırken söylenen övgüler olup Allah’ı büyüklüğünü yücelterek ona olan hürmeti ifade etmektedir. Bu övgü sözlerinin sadece Allah için kullanılması caiz olup hiçbir insan ve mahluk için kullanılmamalıdır.

Celle Celalühu Ne Demek Anlamı Ve Fazileti
Celle Celalühu Ne Demek Anlamı Ve Fazileti

Celle Celalühu ne demek kısaca belirtmek gerekirse ‘onun şanı ne yüce’ anlamına gelmektedir.  Allah’ın isminin yanında (c.c) olarak yazılan Celle Celalühu, Allah’ın ismini anarken ona gösterilen hürmet ve saygıyı ifade etmektedir.

Celle Celalühu Ne Demek Anlamı Ve Fazileti
Celle Celalühu Ne Demek Anlamı Ve Fazileti

Ya Allah Celle Celalühu zikri gönülleri ilahi tecelliler ve nurlara doldurur, hiçbir şerli, zararlı varlık kendisine zarar veremez. Cuma günleri Cuma namazından sonra zikreden kişilerin istekleri gerçekleşir ve selim bir kalbe ulaşırlar.

Faziletleri saymakla bitmeyecek kadar çok olan Yüce Allah’ın ismini zikreden hastalar Allah’ın izni ile şifaya kavuşurlar. Her namazdan sonra 100 kere Kelime-i tevhidi (La ilahe illallah) okuyan kimseler unutkanlıktan. Kalp kasvetinden ve her türlü gafletten kurtulurlar.

Celle Celalühu Ne Demek Anlamı Ve Fazileti
Celle Celalühu Ne Demek Anlamı Ve Fazileti

Celle Celalühu Fazileti Nedir?

El-Rahman dünyadaki bütün insanlara dini ayrım gözetmeksizin şefkat gösteren, acıyan ve merhamet eden manasına gelmektedir.  Er-Rahman Celle Celalühu zikretmenin önemli fazileti dileklerin kabulü ile ilgili olmaktadır. Cuma günleri ikindi namazının ardından güneş batana kadar yapılan Celle Celalühu zikir eden kişilerin dileklerini Cenab-Hakk Celle Celalühu en kısa zamanda gerçekleştirir.

Celle Celalühu Ne Demek Anlamı Ve Fazileti
Celle Celalühu Ne Demek Anlamı Ve Fazileti

Hadisi şerif ‘sabah akşam Allah’ın adını dilinden düşürmemek, Allah C.C. yolunda düşman ile vuruşurken kılıç kırmak ve malı cömertçe dağıtmaktan daha faziletlidir’ buyurarak Celle Celalühu faziletinin önemini ifade etmektedir.

  • Ya Aziz Celle Celalühu zikrini her namazdan sonra veya her gün 94 defa okuyan kişilerin dilekleri geri çevrilmez. İnsanlara sözünü geçirebilen ve itibar sahibi kişi olurlar. Rızıkları çoğalarak her türlü emellerine ulaşırlar.
  • Ya Mâni Celle Celalühu zikri, eşlerin arasındaki soğukluğu gidermek için günde 161 def okunmalıdır. Eşlerden biri yatağında kendisi duyacak şekilde devamlı zikir ederse sevgi ve muhabbetleri artar ve eşlerin aralarındaki sevgi çoğalır.
  • El-Batın Celle Celalühu ismini her gün zikreden kişilerin Allah’ın izni ile her dilekleri yerine gelir.
  • Her gün 62 defa El Batın Celle Celalühu zikredenlerin kalpleri nurla dolar ve ferah bir yaşam sürerler. Ya Batın Celle Celalühu ismini her gün 33 defa zikir eden kişiler ilahi sırlara ererler ve her gece 6200 kere ismi şerifi okuyan kişiler sanatta, ilim ve fende üstün başarı elde ederler.
  • Hayırlı zenginlik için 10 Cuma gecesi çekilmesi gereken Ya Muğni Celle Celalühu zikir sayısı 1100 defadır. Cuma geceleri 1100 defa bu esmayı okuyan kişiler refah ve zenginliğe kavuşur.
  • Ya Kaviyy Celle Celalühu zikrini her Cuma okuyan kişiler güç ve kuvvet sahibi olurlar. 114 defa veya 1000 defa okuyanlar her türlü dilek ve isteklerine kavuşarak muratlarına ererler.

Celle Celalühu Zikretmenin Önemi Nedir?

Allah (c.c) anarak zikretmek en büyük ibadetlerden biri olup, Allah Bakara süresi 152 ayette buyuruyor ki ‘siz beni zikredin ki ben de sizi zikredeyim’ ve Bakara süresi 198 ayette ‘O size nasıl hidayet etti ise sizde onu öylece zikredin’ buyuruyor.

Peygamberimiz en faziletli amel için buyuruyor ki ‘Allah’ı C.C. anan dilin kurumadan can vermendir’.

Allah’ı anmanın ve zikrin önemi Ankebut suresi 45. ayette ‘Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir’ olarak ve Taha suresi 124. ayette ‘Her kim zikrimden yüz çevirirse, ona dar bir geçim vardır ve onu kıyamet günü kör olarak haşr ederiz’ ayetleri ile buyuruluyor.
Son eklenen yazılar