Cibril Hadisi Nedir ?

Cibril Hadisi Nedir ?

En çok merak edilen islami konular arasında yer alan Cibril hadisi, Abdullah Bin Ömer’in hazreti Ömer vesilei ile aktarılmış olunan sahih bir hadistir. Bizzat hazreti Ömer tarafından şahit kılındığı Cibril hadisi, birçok hadislere oranla daha kısa süreçler içerisinde gerçekleşmesi sebebiyle ayrıca en kısa süreçli hadisler arasında da yer almaktadır.

Sahih hadis kaynaklarında da buyurulduğu üzere, peygamber efendimizin en yakın dostlarından biri olan hazreti Ömer’in bir günn peygamber efendimizin huzurunda bulunduğu bir sırada,  huzurlarına normal insanlardan farklı bir dış görünüme sahip olan ancak görünüş itibariyle insan suretinde bulunan bir kimsenin geldiği ve bu kimsenin doğrudan peygamber efendimize çeşitli sorular yönelttiği ve aldığı cevapları da teyit ettiği buyurulmuştur. Bu hadiseden sonrasında Yüce Allah’ın emri doğrultusunda o kimsenin peygamber efendimizin huzurunda ayrılması ile birlikte, peygamber efendimiz tarafından o kimsenin vahiy meleği olan Cebrail (a.s) olduğu buyurulmuştur.

Cibril Hadisi İsmi Nereden Gelmektedir ?

Vahiy meleği olan Cebrail (a.s)’ın diğer bir adı olan Cibril hadisinin yüce Allah’ın emri doğrultusunda Cebrail vahiy meleği tarafından gerçekleştirilmesi vesile ile bu hadise Cibril hadisi adı verilmiştir. Peygamberimizin peygamberlik dönemi boyunca çeşitli suretlerde peygamber efendimizin huzurunda yer alan Cebrail, bu hadise vesilesi ile, çeşitli islamı meseleleri hakkında peygamber efendimizin yanında bulunanların bilgilendirilmesine vesile olmuştur.

Cibril Hadisi’nde Yaşanan Hadiseler İse Şu Şekildedir;

Hazreti Ömer tarafından buyurulduğu üzere Cibril hadisi şu şekilde zuhur etmiştir; Hazreti Ömer, birgün peygamber efendimizin huzurunda yer aldığımız bir sırada hiç tanımadığımız ve daha önce görmediğimiz beyaz elbiseli ve siyah saçlı bir adamın peygamber efendimizin huzuruna gelerek, O’nun hemen yanıbaşına oturarak dizlerini peygember efendimizin dizlerine dayadı ve peygamber efendimize, – Ey Muhammed, bana islami anlat ! demesi üzerine peygamber efendimiz bu sorusunu cevapladı ve adam doğru söyledin, sonrasında peki ihsan nedir, sorusunu sordu ve peygamber efendimiz yanıtladıktan sonra tasdik etti, sonrasında peki kıyamet ne zaman kopacak sorusunu sordu ve peygamber efendimiz tarafından cevabı tasdik eden adam, sonrasında bana kıyamet alametlerini anlat, diye sordu ve peygamber efendimiz anlattığında tasdik etti ve sessizce peygamber efendimizin huzurundan ayrıldı. Bu hadise üzerine peygamber efendimiz tarafından ise şöyle buyuruldu, – Ey Ömer ! soru soran kişi kimdi biliyor musun? diye buyurunca, Ben, Allah ve resulü daha iyi bilir diye cevap verdim, bunun üzerine peygamber efendimiz, bu kimse vahiy meleği olan Cebrail’di ve size dininizi öğretmeye geldi buyurdular.

Bu vesile ile Yüce Rabbimizin emri ve ihsanı doğrultusunda peygamber efendimizin ashabına ve ümmetine islam dininin tanıtılmasının sağlandığı Cibril hadisi, ayrıca pekçok sahih hadis kaynaklarında da yer almaktadır.Nitekim peygamber efendimiz tarafından buyrulan islami meselelerin çağımızda vuku bulduğunu ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Etiketler