Cuma Günü Edilecek Dualar

Cuma Günü Edilecek Dualar

Birçok islam alimleri özellikle cuma günü ve akşamında yapılan duaların kabul göreceğini belirtmiştir. Buna göre müslümanlar yaşamlarının her alanında dua etmeli bollukta ve darlıkta daima şükür içerisinde bulunmalıdır.

Cuma Günü Yapılması Gereken Dular İse Şunlardır;

 • İmam-ı Gazali’ye göre, cuma günü namazı öncesinde bir kimse ”Ya Allah, Ya Hayy” 100 olarak okursa, o kimsenin hayırlı dilekleri kabul görmektedir.
 • Cuma namazından hemen sonrasında, 100 defadan az olmamak kaydıyla ”Ya Rahman” ismi şerifi okunursa, kişinin unutkan sorunu giderilmekte ve kişi içerisinde bulunduğu gaflet durumundan kurtulmaktadır.
 • Cuma günü 100 defadan az olmamak kaydıyla ”Ya Gaffar” diye dua edildiğinde kişinin kul hakları haricinde diğer günahları bağışlanmaktadır.
 • Cuma günü 100 defa ”Ya Vali” ismi şerifi zikredildiğinde kişinin tüm işleri kolaylaşmaktadır.
 • Toplamda 10 haftalık süre ile Cuma günleri olmak kaydıyla ”Ya Ganiyy Ya Muğni” ismi şerifleri ile dua edildiği takdirde kişi çok sürmeden çok mal mülke sahip olur ve zenginleşir.
 • Cuma gecesi 10 defa ”Ya Darr” ismi şerifini okuyan Yüce Allah’a yakın olmakta ve zarar verebilecek tüm varlıklardan korunmaktadır.
 • Cuma günü ve gecesi 1000 defa ”Ya Veliyyü Ya Allah” ismi şerifleri okunduğunda Allah bu ismi şeriflerin hürmetine okuyanın tüm hayırlı muradlarını kabul etmektedir.
 • Cuma günü 200 defadan az olmamak koşulu ile ”La İlahe İllallahul Melik-ül Hakkul Mübin” diye duada bulunursa, Yüce Allak o kişiye hayırlı olan tüm dileklerini vermektedir. Bu dua ayrıca zenginlik duasıdır ve günlük olarak 100 defa okunmasında büyük faydalar bulunmaktadır.
 • Cuma günü akşam ezanına 45 dakika kala, ”Ya Meliki Muktedirsin, Allah’ım bana yardım et” duası 100 defa okunduğunda ve istenilen dilek dile getirildiğinde, kişinin hayırlı dilediği kabul göreceği gibi, içerisinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulmakta ve huzurlu bir ruh haline sahip olmaktadır.
 • Cuma günü 80 adet salavat okuyanın kul hakları haricinde 80 yıllık günahları affedilmektedir.
 • Cuma günü Duhan Suresini okuyana Cennette bir köşk yapılmaktadır.
 • Cuma günü Yasin Suresi okuyanın kul hakları haricinde tüm günahları bağışlanmaktadır.

Cuma Günü Yapılacak Dualar Hangi Zaman Dilimleri İçerisinde Yapılmalıdır?

Cuma günü yapılacak duaların hangi zaman dilimlerinde yapılmasından ziyade, mutlak olarak samimi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yalnızca cuma günü dualarında değil, Yüce Allah’ın bizlere şah damarımızdan daha yakın olduğu unutulmamalı ve diğer günlerde de kalben ve dilimiz ile yaptığımız dualarımıza icabet ettiğini bilmemiz gerekmektedir. Nitekim islam büyükleri, cuma günü ve diğer günlerde yapılan duaların belirli bir saatinin olmadığını ancak, Yüce Allah’ın kulunun dua ederken samimi olup olmadığına baktığını ve bu bakımdan dua saat ve zaman dilimlerinden ziyade, duada ihlas ve samimiyetin önemli olduğunu belirtmişlerdir. Bu bakımdan gerek cuma günü olsun, gerek diğer günlerde olsun, Yüce Allah’a dua ettiğimizde mutlak olarak samimi ve ihlaslı olmalıyız.

 

Etiketler