Cuma Vakti Yapılmaması Gerekenler Nelerdir ?

Cuma Vakti Yapılmaması Gerekenler Nelerdir ?

Cuma Günü

Cuma günü bütün müslümanların haftada 1 defa toplandıkları, namaz kıldıkları ve bütün müslümanların cuma günü bayram olarak gördüğü bir gündür. Peygamber Efendimizin bir hadisinde de üzerine güneşin doğduğu en hayırlı günün cuma günü olduğu, Hz. Adem cuma günü yaratıldığı, cuma günü cennete koyulduğu ve yine cuma günü cennetten çıkarıldığına dair bir çok hadisler olmaktadır. Ayrıca Peygamber Efendimizin verdiği bir habere göre de kıyamet cuma günü kopacağı gündür. Cuma günü müslümanların maddi ve manevi temizlik yapıp camiye gitmeleri ve namazı kılmaları o gün cuması ile daha önceki cuma günü arasında  olan küçük günahların bağışlandığı bir gündür. Kısaca cuma günü müslüman aleminin en güzel günüdür.

Cuma Vakti Yapılmaması Gerekenler

Cuma suresinin 9. Ayetinde söylendiği gibi bütün Müslümanlar cuma günü cuma ezanı okunmaya başladığı andan itibaren ne işi olursa olsun hepsini bırakıp kesinlikle camiye gitmesi gerekmektedir. Çünkü cuma ezanı okunduğu esnada alışveriş halinde olmak, kazanılan para kesinlikle haramdır ve cuma namazı bitinceye kadar kazanç ve alışveriş yapılmamalıdır.

Cuma vaktine acele etmek hatibin minbere çıktığı anda okunan ikinci ezan vakti farz olmaktadır. Hanefilerin düşüncelerine göre ilk ezan her ne kadar Hz. Peygamber (s.a.v) zamanında olmayıp Hz. Osman (r.a) zamanında ihdas edilmişse bile ilk ezan okununca cumaya gitmek fark olmaktadır. Alışveriş ve benzeri sulh, icare, sanat yada herhangi bir başka işle meşgul olup namaza gitmemek hanefilere göre mekruhtur, onların dışındaki cumhura göre de haramdır. Haramlık hatibin yanında ezan okunmaya başlandığı ana göre mahsustur. Çünkü  böyle bir durumda cuma namazına gitmeye engelleme söz konusudur. Allah Teala bu konuyla ilgili şöyle buyurmaktadır; “ Cuma günü namaz için çağrıda bulunduğu ve ezan okunduğu anda, Allah’ı zikretmeye koşun ve hemen alışverişi bırakın.

Böylelikle cuma vakti yapılmaması gerekenlerin en başında alışveriş gelmektedir. Alışveriş dışında cuma vakti herhangi bir baş iş varsa o da haram olarak kılınmaktadır. Cuma vakti kesinlikle camiye gidilmesi gerekmektedir.

Bir çok alim cuma vaktinde yapılmakta olan ne iş varsa o iş haramdır.  Yalnız bu alışverişi ve haramlılığı bırakıp camiye gitmek cuma namazını kendilerine farz olanlar içindir. Cuma namazını kılmakta sorumlu olmayan kadınlar, yolcular ve çocuklar için böyle bir yasak yoktur. Onların alışveriş yapması kesinlikle helal olarak kılınmıştır.

Şafiler cuma günü zevalden önce ve ezandan önce yapılan işler tamamen mekruh olarak sayılmaktadır. Hanbelilere göre ise cuma vakti alışveriş dışındaki sulh, icare ve nikah gibi işler yapmak mekruh değildir. Çünkü ayette yer alan yasak sadece alışveriş yasağı olarak denmektedir. Alışveriş dışında yapılan işler cumaya gitmekten meşgul etme açısından ona denk olarak sayılmaz.

 

Etiketler