Daha Gençsin Yaşlanınca Kılarsın – Namazın Bahaneleri

Sponsorlu Bağlantı

Daha Gençsin Yaşlanınca Kılarsın – Namazın Bahaneleri

Daha Gençsin Yaşlanınca Kılarsın

Namazın bahanelerinden birisi de, henüz genç olmaktır. Gariptir ki, ibadete ve namaza daha bir şevkle sarılmamızı sağlaması gereken gençlik, bazen engelmiş gibi gösterilir. Hatta nefsimiz ve çevremiz, ” Daha gençsin, yaşlanınca kılarsın” diyebilir.

Halbuki yaşlanıncaya kadar yaşayacağımıza dair kimin garantisi var ? Kim Azrail’le sözleşme yapmış ki ? Ölüm genç ihtiyar dinliyor mu ?

Diyelim bize özel olarak garanti verildi. 100 sene yaşayacağız. Namaza ne zaman başlayacağız ? Ölçü nedir ? 60 yaşında mı, 80 mi, 90 mı, yoksa ölmeden bir gün önce mi ? Peki ergenlik çağından itibaren yaptıklarımızın hesabı sorulmayacak mı bize ? Allah, ” Ey yaşlılar, namaz kılın” mı diyor, yoksa ” Ey iman edenler, namaz kılın” mı diyor ?

İslamı yaşamak yaşlıların işi mi ? Peygamberimiz (s.a.v) her insanın Allah huzurunda gençliğini nerede geçirdiğinden hesaba çekileceğini buyuruyor. Bu gerçekleri bildiğimiz halde nasıl olur da ezan okunurken ilgisiz kalabiliriz ?

Evet genç olmak, bizi namaza dört elle sarılmaya sevk etmelidir. Çünkü gençlik, hayırlı işler yapmaya en güzel vasıtadır. Gençlikteki enerji, faaliyet, gayret, güç ve kudret, yaşlanınca bulunamaz. Bu enerji heyecanı, Allah yolunda değerlendirmek gerekir.

Sponsorlu Bağlantı

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.