Dedikodudan korunmak için dua

Dedikodudan korunmak için dua

Dedikodu, başkalarının kişisel ve özel konuları hakkında yapılan genellikle de o kişinin aleyhine olan konuşmalardır. Dedikoduyu, kıskandığı için başkasının arkasından konuşmak olarak da tanımlayabiliriz. Dedikodu genellikle kişilerin birbirlerine olayı veya haberi anlatımı sırasında yanlışlıklar ve çarpıklıklar içerdiğinden gerçeği yansıtması mümkün değildir. Özellikle küçük yerleşim yerlerinde ve küçük işyerlerinde dedikoduya daha fazla tanık olabilirsiniz. Hakkınızda yapılacak dedikodular sizin aile saadetinizi ve huzurunuzu kaçırabilir. Dedikodular bazen ülkemizde ciddiye alındığında ve inanıldığında cinayetle biten vahşi sonuçlara bile yol açabiliyor. İnsanların size daha farklı bir gözle bakmasına neden olabilir. Dedikodu ne kadar kötü bir şey olsa da maalesef özellikle bayanlar arasında sıkça yapılmaktadır.

dedikodu
Dedikodu duasıEğer, dedikodu ve fitneden korunmak istiyorsanız aşağıdaki duaları okuyabilirsiniz.

“Allahümme innî eûzü-bike min azâbi Cehenneme ve eûzü-bike min azâbil-kabri ve eûzü-bike min fitnetil Mesîhiddeccâl ve eûzü-bike min fitnetil mahyâ velmemâti .”Peygamber Efendimizin,
“Allahümme innî es’elü-ke fiilel hayrât ve terkelmünkerât ve hubbel-mesâkin ve izâ eredte fitneten fî kavmî fe-teveffenî gayre meftûn ve es’eluke hubbeke ve hubbe men yuhibbuke ve hubbe amalin yukarribuni ileyke” duâsını okuduğunu imam-ı Muhammed bildirmiştir.Bu duâ, (Yâ Rabbî! Bana hayrlı işler yapmak, çirkin şeyleri terk etmek ve fakirleri sevmek nasip eyle! Kavmim arasında fitne çıkacağı istediğin zaman, fitneye karışmadan canımı al! Ya Rabbi, bana sevgini, seni sevenlerin sevgisini, sevgine yaklaştıracak amellerin sevgisini nasib et! ) demektir.Dışarıya çıkarken dedikodulara ve kem gözlere karşı okunacak duâ: Lâ ilâhe illallahü vahde hü lâ şerîke leh, le hül mülkü ve le hül hamdü, yuhyî ve yümît, ve hüve hayyün lâ yemût, bi yedi-hil-hayr, ve hüve alâ külli şey’in kadîr.

Dedikodu hakkında özlü sözler:

“Dedikodun ediliyorsa anla ki çoğu insandan daha değerlisin, sohbette kendilerinden değil de senden bahsediyorlarsa bil ki, ÖZENİLENSİN, ÖZELSİN.”

“Dedikodu nefret edenler tarafından çıkarılır, aptallar tarafından yayılır, gerizekalılar tarafından inanılır.”

Çok Okunanlar

kutsaldinislam


Etiketler

5 YORUM

 1. Avatar

  Salam gerçekten dualar mükemmel cox sağ olun..

 2. Avatar

  Ben hakkımda yapilan bütün dedi kodu iftiralardan ve gercek konusmalardan cok sıkıldım bütün bunlara durdurmak icin bir Dua istiyorum lütfen gönderir misiniz

 3. Avatar

  Ne demek bayanlar daha cok yapar bu ayrimcilik hakkini kimden aldiniz. Erkeklerin o kadar dedikodusuna sahit oldum ki bayanlari geride birakir bu genelleme cok yanlis.

 4. Avatar

  Yorumunuz