Dinimi Bilgilendiriyor – Bir Kötü Ahlak – Ucb

Dinimi Bilgilendiriyor – Bir Kötü Ahlak – Ucb

Bir Kötü Ahlak – Ucb

Kötü ahlaklardan biriside ucb’dur. Ucb, yaptıkları ibadetleri, iyilikleri beğenerek, bunlar ile övünmektir. Yaptığı ibadetlerin, iyiliklerin kıymetini bilerek, bunların elden gitmesini düşünerek korkmak, üzülmek ucb olmaz. Yaptığı ibadetlerin Allah’u Teâlâ’dan gelen nimetler olduğunu düşünerek, sevinmek de ucb olmaz.Bu ibadetlerin kendi yaptığını, kazandığını sanarak sevinmek , kendini beğenmek, ucb olur.  İnsanı Ucb’a sürükleyen sebeplerin başında cehalet ve gaflet gelmektedir. Ucb’dan kurtulmak için, herşeyi Allah’u Teâlâ’nın dilemesi ile ve yaratması ile meydana geldiğini, akıl, ilim, ibadet etmek, mal ve mevki gibi kıymetli nimetlerin, Allah’u Teâlâ’nın lütfu ve ihsanı olduklarını düşünmek gerekir.

Ucb’un zararları, afetleri çoktur. Kibre sebep olur. Günahları unutmaya sebep olur. Günah kalbi karartır. Günahları düşünen kimse, ibadetlerini büyük görmez. İbadet yapmanın da, Allahû Teâlâ’ya ihsan olduğunu düşünür. Ucb sahibi, Allah’u Teâlâ’nın azabını unutur. Başkalarından istifade etmekten mahrum kalır.

Ucb’un zıttına, Minnet denir. Minnet, Nimete kendi eliyle, kendi çalışmasıyla kavuşmadığını, Allah’u Teâlâ’nın lütfu ve ihsanı olduğunu düşünmektir. Nimet, İnsana faydalı olan, tatlı gelen şeyler demektir. Şüphesiz ki bütün nimetleri gönderen Allah’u Teâlâ’dır.

Ucb hastalarının ilacını hazırlayan alimler, Ehl-i Sünnet Alimleridir. Fakat bu hastalar hastalıklarını bilmedikleri, kendilerini sıhhatli sandıkları için, bu tabiplerin nasihatlerini, ilimlerini kabul etmezler ve felakette kalırlar. Cahiller, ahmaklar, hak yolda bulunduklarını zannederek, kendilerini beğenmeye devam ederler.