Dinimiz Bilgilendiriyor – Bir Kötü Ahlak – Mal ve Mevki Hırsı

Sponsorlu Bağlantı

Bir Kötü Ahlak – Mal ve Mevki Hırsı

Mevkî ve şöhret olma arzusu, insanlarda üç şeyden hasıl olur. Birinci sebep, nefsin arzularına kavuşmaktır. Nefs, arzularının haram yollardan elde edilmesini ister. İkinci sebep, kendinin ve başkalarının haklarını zalimlerden kurtarmaktır. Müstehap olan, (sadaka vermek için hayrat, hasenât yapmak için ) ya da mübah olan işleri yapmak için, (iyi yemek, iyi giyinmek, iyi evlerde oturmak ve çoluk çocuk sahibi olup, rahat ve mesut yaşamak için veya ibadetlerine engel olacak şeylerden kurtulmak için ve İslam dinine ve Müslümanlara hizmet için) mevki sahibi olmak istenir.

Bu niyet ile mevkiye kavuşurken, riya gibi ve hakkı batılla karıştırmak gibi, dinimizin yasak ettiği şeyleri yapmazsa, aynı zamanda,  vacipleri ve sünnetleri terk etmezse, bu kişinin mevki sahibi olması caizdir.Riya ile ve hakkı batıl ile karıştırarak mevki sahibi olmak caiz değildir. İyi niyetli de olsa caiz değildir. Mevki sahibi olmak istemenin üçüncü sebebi ise, nefsi eğlendirmektir. Nefs, maldan olduğu gibi makamdan da lezzet almaktadır. Nefsi lezzet aldığı şeylere kavuşturmak haram olmaz ise de ( Arada dinimizle uyuşmayan şeyler bulunmazsa) takvanın hikmetinin az olduğunu gösterir.

Mal ve Mevki Hırsından Nasıl Kurtulunur?

Öncelikle Mevki ve Makamın geçiçi olduğu, bu işin zararları ve tehlikeleri düşünülmelidir. Şöhret ve hürmet toplayarak kibirli olmakan kurtulmak için, dinimizde mübâh ve caiz olan şeyler yapılmalıdır.

Mal ve Mevki Hırsı Hakkında Hadîs-i Şerif

– “ İki aç kurt, bir koyun sürüsüne girdiği zaman, yaptıkları zarardan, mal ve şöhret hırsının yapacağı zarar daha çoktur.”

-“ İnsana zarar olarak, din ve dünya işlerinde parmakla gösterilmesi yetişir.”

-“ Met edilmeyi sevmek, insanı kör ve sağır eder. Kâbahatlerini, kusurlarını görmez olur. Doğru sözleri, kendisine yapılan nasihâtleri işitmez olur.”

-“ Bir saat adalet ile idarecilik yapmak, altmış sene nafile ibadet yapmaktan daha iyidir.”

Sponsorlu Bağlantı

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.