Son Dakika

Dinimiz Bilgilendiriyor – Bir Kötü Ahlak – Nefs ve İstekleri

Dinimiz Bilgilendiriyor – Bir Kötü Ahlak – Nefs ve İstekleri

Bir Kötü Ahlak – Nefs ve İstekleri

Kötü huylardan bir taneside nefsin şehvetlerine, isteklerine, lezzetlerine tabi olmaktır. Nefsin hevası Kutsal Kitabımız Kur’ân-ı Kerim’de Âyet-i Kerimelerde belirtiği gibi bu konu da pek çok Hâdis-i Şerifte bulunmaktadır.

Nefs, daima Allâh’ü Teâlâ’ya inkâri inat ve isyan etmek ister. Her işte nefse uymak ona tapınmak olur. Her işinde nefse uyan, küfre ya da haram işlemeye başlar. Nefse uymak, islâmiyete uymaya mani olur. Ölümü unutmak, nefse uymaya sebep olur. Nefsin sevdiği ve istediği şeylere Hevâ denir.Nefs, yaratılışında kötülükleri ve zararlı şeyleri sevici ve isteyicidir.

Nefs İle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Nefs ile mücadele etmenin iki yolu vardır. Birincisi; Nefs’e uymamak, onun istediklerini yapmamaktır. Buna Rizâyet çekmek denir. Rizâyet Vera’ ve Takvâ ile olur. Takvâ, haramlardan sakınmaktır. Vera ise, haramlardan ve mübahları ihtiyaçtan fazla kullanmaktan da sakınmaktır. İkinci yolu ise; Nefsin istemediği şeyleri yapmaktır. Buna da Mücâhede denir. Bütün ibadetler Mücâhededir. Bu iki yol nefs ile mücadele de bize yardımcı olur. Ruhaları kuvvetlendirir. Sıddıkların, şehidlerin ve salihlerin yoluna kavuşturur.

İnsanda Nefs olmasaydı, insanlık kalmaz, meleklik hâsıl olurdu. Bedenin yemek, içmek, dinlenmek gibi pek çok ihtiyacı vardır. İbadetler beden ile yapılır. Birisinin geceleri uyumayıp, hep namaz kıldığı söylendiğinde;

-“ İbadetlerin kıymetlisi, az da olsa devamlı yapılandır” buyruldu.

İbadetlerin devamlı yapılmasında, kulluğa alışmak vardır.

Nefs Hakkında Hâdis-i Şerifler

Ebû Bekr Tamistânî ( rahime-hullahü teâlâ) buyurdu ki;

-“ Nefse uymaktan kurtulmak, dünya ni’metlerinin en büyüğüdür. Çünkü nefs, Allâh’ü Teâlâ ile kul arasındaki perdelerin en büyüğüdür.”

Peygamber Efendimiz (s.a.v) uzun bir Hâdis-i Şerif-i Sonunda;

-“  İnsanı felakete sürükleyen şeyler üçtür: Hasîslik, nefse uymak ve kendini beğenmektir.” Buyurmuştur.

-“ Ümmetimin iki kötü huya yakalanmalarından çok korkuyorum. Bunlar, nefse uymak ve ölümü unutup,dünya arkasından koşmaktır.”

-“ Aklın alâmeti, nefse gâlip ve hâkim olmak ve öldükten sonra olanları hazırlamaktır. Ahmaklık alâmeti, nefse uyup, Allahtan af ve merhamet beklemektir.”