Son Dakika

Dinimiz Bilgilendiriyor – Bir Kötü Ahlak – Riya

Dinimiz Bilgilendiriyor – Bir Kötü Ahlak – Riya

Bir Kötü Ahlak –  Riyâ

Kötü huylardan bir tanesi de Riyâ’dır.Riyâ, birşeyi olduğunun tersine göstermektir.Kısaca, gösteriş demektir. Âhiret amellerini yaparak, âhiret yolunda olduğunu göstererek, dünya arzularına kavuşmak demektir. Yani, dünya kazancına dini âlet etmektir. İbadetlerini göstererek, insanların sevgisini kazanmaktır. Sözleri veya ibadetleri riyâ ile olan kimseninin, din bilgisi varsa, buna Münâfık denir. Din bilgisi yoksa, Din yobazı denir.Müslümanları aldatmaya, imanlarını bozmaya çalışan islam düşmanlarına Zındık denir.Riyâ’nın zıddı ise İhlâs’dır. İhlâs, ibadetlerinde dünya menfaetlerini düşünmeyip, sadece Allâh’ü Teâlâ’nın rızası için yapmaktır. İhlas sahibi, idabet yaparken başkalarına göstermeyi hiç düşünmez. Hadîs’i Şerifte şöyle buyrulmuştur;

-“ Allâh’ü Teâlâ’yı görür gini ibadet et! Sen görmüyor isen de, O, seni görmektedir.”

Başkalarının sevgisine ve övgülerine kavuşmak için, dünya işleri ile, onlara iyilik yapmak, riyâ olur. Bundan daha kötüsü ibadet ile yapılan riyâ’dır. Riyâ’nın en kötüsü şüphesiz Allâh’ü Teâlâ’nın rızasını hiç düşünmeden yapılandır. İbadet yaparak Allâh’ü Teâlâ’dan dünya menfaatlerini istemek, Riyâ olmaz.İbadetlerini başkalarına göstermek, onlara öğretmek ve teşvik etmek niyetiyle olursa, yine riyâ olmaz ve çok sevap olur.

Şöhret için va’z vermek, nasihat etmek, kitap yazmakda riyâ olur.Münakaşa etmek, başkalarına üstün görünmek ve övünmek için ilim öğrenmek de riya olur. Dünyalık elde etmek, yani mal,mevki elde etmek için ilim öğrenmekte riyâ olur.

Riyâ’dan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Allâh’ü Teâlâ’dan korkmalı, O’nun rahmetinden ümit kesilmemelidir.Ümit,recâ, korkudan çok olmalıdır.Böyle olanın ibadetleri zevkli olur. Bilhassa gençlerde korkunun daha fazla olması gerekir. Allâh’ü Teâlâ’ya ihlâs ile ibadet etmek gerekir. Bu konu da bir Hadîs-i Şerîfte;

-“ Allâh’ü Teâlâ’nın birliğine iman edenden, namazı ve zekâtı ihlâs ile yapandan Allâh’ü Teâlâ razı olur.”

Riyâ Hakkında Hadîs-i Şerîfler

-“ Başkalarına gösteriş için namazını güzel kılan, yalnız olduğu zaman böyle kılmayan, Allâh’ü Teâlâ’yı tahkîe etmiş olu.”

-“Sizde bulunmasından en çok korkduğum şey, şik-i asgara yakalanmanızdır. Şirk-i asgar, riyâ demektir.”

-“ Dünyada riyâ ile ibadet edene, kıyamet günü, ey kötü insan! Bugün sana sevap yoktur. Dünyada kimler için ibadet ettin ise, sevaplarını onlardan iste.” Denir.