Dinimizde Küsmek Günah Mıdır ?

Dinimizde Küsmek Günah Mıdır ?

Dinimizde Küsmek Günah Mıdır ?

Her insan hayatı boyunca mutlaka birilerine kırılır ve küser. Küsmek kesinlikle insani bir eylemdir. Çocukluktan itibaren bu duygu nüksetmeye başlar. Erkek olsun kadın olsun dünyevi duygular nedeni ile akrabalarına, arkadaşlarına ya da kardeşlerine küsebilirler. Hiç küsmemek elbette en güzel ve en erdemli davranış olmaktadır. Ama duygulara ve üzüntüye hakim olamama durumunda küsmek kaçınılmaz olmaktadır.

Eğer ki küsme eylemi gerçekleştiyse küslük süresinin 3 günü aşmaması gerekmektedir. Bu küslük içerisinde karşı tarafa zarar verecek bir olumsuz davranış içerisinde bulunulmamalıdır. İncinilen her konuda insanoğlu küsebilmektedir. Müslümanın Müslüman kardeşine küsmesi ve ondan uzak durması dinimiz açısından caiz değildir. Müslüman olan akrabaların haftada bir ya da yılda bir ziyaretine gitmek gerekmektedir.

Küsülen kimse ile barışmak için 3 gün dolmadan harekete geçmek gerekmektedir. Güçlük yaşanmaması için her iki tarafa da süre olarak 3 gün verilmiştir. Küs durulma süresinin uzatılmadı durumunda günahlar başlar ve barışma eylemi gerçekleşinceye kadar günahlar artmaya devam etmektedir. Sana darılana git, barış! Zulüm yapanı affet. Sana kötülük yapana da mutlaka sen iyilik yap! Hadisi unutulmamalıdır.

Birbirine küs olan insanları barıştırmak en erdemli davranışlar arasında yer almaktadır. Dargın olan kimselerin bayramı beklemesi doğru değildir. Hemen barışmalı ve günahlarının artmasına engel olmalıdır. Küs olunan kimse ile 3 günden fazla konuşulmaması durumlarında ciddi anlamda maddi ve manevi kayıpların olması söz konusu olmaktadır.