Diş Çekimi Orucu Bozar Mı?

Diş Çekimi Orucu Bozar Mı?

En çok merak edilen konular arasında yer alan diş çekmi orucu bozar mı konusu hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından açıklama yapıldı. Kurumun resmi web sitesi üzerinden yapılan açıklamada, diş çekiminin normal durumda orucu bozmadığı, ancak diş çekimi sırasında ağız içerisinde meydana gelen kanın yutulması durumunda orucun bozulduğu ve bu durumun meydana gelmesi durumunda ise, 1 günlük oruç kazasının yerine getirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Dolaysıyla, diş çekimi sırasında ağızda biriken kan veya balgamın yutulması durumunda orucun bozulup yeniden 1 günlük kaza orucu tutulması söz konusudur.

Oruç Esnasında Diş Çekimi Yapılması Sakıncalı Mı?

Oruç esnasında doğal olarak dişin ağrıması durumunda dişi çektirilmesi gerekmektedir.Ancak, burada dikkat edilmesi gereken ayrıntı, oruç esnasında diş çekimi sırasında ağızda biriken kanın yutulmamasına özen gösterilmesidir. Unutularak da olsa, diş çekimi sırasında ağızda dolan kanın yutulması durumunda 1 günlük kaza orucunun tutulması söz konusudur. Dişin geçici bir süreliğine çok düşük düzeyde ağrı göstermesi durumunda, orucun riske atılmaması açısından mümkün mertebede iftar vaktine kadar diş çekimine başvurulmamasında fayda bulunmaktadır.

Diş Çekimi Esnasında Orucun Bozulmaması Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş çekimi esnasında orucun bozulmaması açısından dikkat edilmesi gerekenlerden biri, diş çekimi sonucunda ağız içerisinde biriken kanın bilincine varılması ve oluşan kanın yutulmamasına özen gösterilmesidir. Oruçlu iken doğal olarak halsizlik durumunun söz konusu olması sebebiyle, diş çekimi esnasında mümkün mertebede bilinçli bir şekilde hareket edilmesi ve diş çekimi sonrasında ağızda biriken kanın iyice temizlenerek dışarıya atılması gerekmektedir.

Şiddetli Diş Ağrısı Durumunda Orucun Bozulması Söz Konusu Mu?

Şiddetli diş ağrısında orucun bozulmamasına özen gösterilmelidir. Ancak, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından da belirtildiği üzere, dayanılamayacak düzeyde şiddetli diş ağrısında orucun bozulması ve bu durumda ise, 1 günlük kaza orucunun tutulmasında herhangi bir sakınca söz konusu olmamaktadır.

Diş Çekimi Öncesi Orucun Bozulması Gerekli Mi?

Yetişkinler açısından diş çekimi öncesinde orucun bozulması söz konusu değildir. Ancak, diş çekimine dayanamayacak oranda bulunan ve ayrıca oruç ibadetinin eda edilmesine engel teşkil edebilecek farklı sağlık sorunları bulunanların diş çekimi öncesi orucu bozması ve 1 günlük kaza orucu tutması söz konusu olabilmektedir.

Oruç Ayı İçerisinde Diş Çekimi Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Ramazan ayı içerisinde şiddetli diş ağrısında oruçlu olunması durumunda dahi, huzursuzluğun ortadan kaldırılması açısından orucun bozulması pahasına dahi, diş çekimi tedavisi gerçekleştirilmeli ve diş çekimi nedeniyle bozulan oruç yerine 1 günlük kaza orucunun eda edilmesi gerekmektedir. Dolaysıyla, kolaylıklar dini olan dinimiz, Ramazan ayında da oruçlu iken acil diş çekiminde öncelik olarak bireyin huzurlu olmasına önem vererek, bu durumda ilk olarak diş çekimi yaptırılması ve akabinde bozulan oruç günü yerine de bir günlük kaza orucunun tutulmasını emretmiştir.

Rüyalanmak orucu bozar mı ? Öğrenmek için TIKLAYINIZ.
Etiketler