Doğum Sonrası İyileşme Dönemi

Doğum Sonrası İyileşme Dönemi

Doğum Sonrası İyileşme Dönemi

Doğum Sonrası İyileşme Dönemi, Lohusalı kadının vücudunun tabii, yani doğum öncesi haline geri dönüş aşamasıdır. Bu dönem genellikle altı hafta çeker ve genellikle bazı doğal değişikliklerle gerçekleşir. Zira bu dönemde yapılacak yanlış, hastalıklara yol açabilir. Nitekim nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmeli ve tavsiyelere uymak suretiyle doğru adımlar atmalıdır.

İyileşme Dönemindeki Tehlike Belirtileri

İyileşme döneminde tehlikeli anları tanımak, hamilelik dönemindeki kadar önemlidir. Bunun için, belirtilerden birkaç tanesini aşağıda zikredeceğiz. Bunlardan her birinin görülmesi durumunda mutlaka sağlık merkezine müracaat edilmesi gereklidir.
1. Otuz sekiz derecenin üstündeki ateşlenmeler ve titreme.
2. Kötü kokulu ve olağan dışı akıntılar.
3. Adet dönemi kanamasından daha şiddetli kanamalar veya orta kanamalar ama sürekli olduğu durumlarda
4. Yüzde solgunluk
5. Ağrı, şişkinlik ve ayak bileğinde hassasiyet.
6. Şok nişanesi: vücudun soğuması, nabzın düşmesi, baş dönmesi
7. Baş ağrısı ve baş dönmesi
8. Dikiş yerlerinin şişmesi veya şiddetli ağrıması.
9. İdrardaki her çeşit değişiklik ve bulantı
10. Göğüste görülebilecek her çeşit ağrı ve kızarması, ateşlenmesi ve şişmesi
11. İshal ve kusma
12. Nefes darlığı veya göğüste ağrı ve öksürük
13. Vajina ve makat arasında görülen şiddetli ve zamanla artan ağrılar

Doğum Sonrası Dikkatli Olmanın Önemi

Doğum sonrası anne için gerekli olan en önemli şey yeterli istirahatin yapılmasıdır. Bunun için, yeni annenin yakınlarının ve arkadaşlarının onun ilk günlerinde ziyaretine gitmemeleri önerilir. Anne ölümleri genellikle doğum anında veya doğum sonrası gerçekleşmektedir. Bunun için hamilelik döneminde sağlığa dikkat etmek, doğum anında ve doğum sonrasında dikkatli olmak, anne ölümlerini azaltır. Bu meselenin hamilelik ve doğumlardaki aksaklıklardan kaynaklandığı da doğrudur.

Anne adayının er ya da geç karşılaştığı aksaklıklar genellikle bu aşamada oluşur. Doğum sonrası anne adayının iyileşme sürecinin kontrolü, beslenme, süt verme, genel şikâyetler, doğum kontrolü, bebeğin beslenme şekli, göbek bağının kesilmesi ve çeşitli hastalıklar için uzmana müracaat etmelidir. Hastanelerde doğum yapan annelere çıkış öncesi genellikle gerekli eğitim verilir ve kontrol için tekrar gittiğinde hatırlatmalar da yapılır.