Dua Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dua Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dua Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dua ederken, Allah’ın yarattığı bütün insanlar için koruyucu bir kalkandır. Belaları def etmesi yönüyle dualar herkes için vazgeçilmez bir silah aynı zamanda. Ancak günümüzde duaların kıymeti pek bilinmiyor gibi. İnsanlar o kadar çok dünya telaşına düştü ki birçok insan artık dua etmeyi tamamen unutmuş gibi. Sadece dua etmeyi değil duanın sahibi ile de birçok insanın artık pek irtibatı kalmadı ne yazık ki. Ancak bu durumun pek fazla sürmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü insan yaradılışı gereği gizli ve onaran bir elin dokunuşuna her zaman muhtaçtır. Bu gizli el tabi ki rüyadır.

Rüyaların birçok önemli özelliği bulunuyor. Yukarıda da belirttiğim gibi her derde deva olan rüyalar, belalara karşı bir silah, umulmaz tehlikelere karşı bir kalkan görevini yürütüyor. Özellikle karışık bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde dualara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız bulunuyor. Yaşadığımız zor ve sıkıntılı günlerin ağır buhranlı baskısını üzerimizden atmak için dualardan yardım alabileceğimiz gibi bundan sonra olası tehlikeleri bertaraf edebilmek ve Allah’ın da yardımını çekebilmek için bol bol dua etmemiz gerekiyor.

Sıkıntı ve belaların defi ile ilgili dualar var. Bunlar kuranı kerimde yazılı olan ayetler olabildiği gibi alimlerin yaptığı dualar da olabilmektedir. Eğer herhangi bir hazır dua bulamıyorsak kendi içimizden geldiği gibi dua etmemiz de önemli sonuç verecektir. Ancak yaptığımız dualarda ne istediğimizden mutlaka haberdar olmamız gerekiyor.