Dua Etmek Neden Önemlidir?

Dua Etmek Neden Önemlidir?

Dua Etmek Neden Önemlidir?

İnsanlar şu fani dünyada sınırlı bir kudrete sahibiz. Hayatta yaşamımızı sürdürebilmek için istek ve arzularımızı yapabilmek ve hayallerimize kavuşmak için bizi yaratan bize can ve güç veren Rabbimizin iznine ve yardımına muhtacız. Fakat insanlar kimi, zaman kibirlenmeye, kendini büyük göremeye, güç ve kudretin Allah’u Teâlâ da olduğunu unutmaya meyillidir. Böyle kötü huylardan ve düşüncelerden uzaklaşmak için  dua etmek çok önemlidir. Çünkü dua etmek insanları her türlü kötülükten ve kötü düşüncelerden uzak tutarak, Allah’u Teâlâ’ya bağlanmaya ve onunla iletişim kurmayı sağlayan, Allah’u Teâlâ’nın kulunu olduğumuzu hatırlatan ve yalnız Allah’tan yardım beklememizi hatırlatan eşsiz ve bulunulmaz bir araçtır.

           Dualar  her daim bizlere her şeyin, güç ve kudretin sahibi Allah’u Teâlâ olduğunu hatırlatarak çaresiz ve kimsesiz kalmayacağımızı bildirir. Mümin suresinin 60.ayetinde Rabbimiz kullarına şöyle buyurmuştur; Bana dua edin duanıza cevap vereyim. Kibirlenen ve benden uzaklaşanlar ahrette aşağılanarak bir halde cehenneme gireceklerdir. Görüldüğü gibi ayete göre de dua etmek insanlara Allah’ın kulu olma bilincinin, Allah’tan başka büyük olmadığını bilmenin, böbürlenmemenin ve Allah’u Teâlâ’ya teslim olma anlayışının en önemli parçasıdır.

Dua etmemek, kendini büyük görmek ve Allah’u Teâlâ’nın varlığını, gücünü ve kudretinin görememek dini, inkâr etmenin ve azmanın en büyük göstergesidir. Bu sebepten dolayı bu dünya ve ahiret hayatı için istediklerimizi her zaman bizi yaratan Rabbimize dua ederek istemeliyiz.