Dua Etmek, Psikolojik Olarak İnsanı Rahatlatır Mı?

Dua Etmek, Psikolojik Olarak İnsanı Rahatlatır Mı?

Dua Etmek, Psikolojik Olarak İnsanı Rahatlatır Mı?

            Dua etmenin, önemi ve etkileri tartışılmazdır. Dua etmek, vücudun ve beynin ihtiyacı gibidir. Duanın önemi ve etkisi bu kadar büyük olunca da insanın aklına çeşit çeşit düşünceler de gelmiyor değil. Akıllara en çok gelen sorulardan birisi olan ”Dua etmek, psikolojik olarak insanı rahatlatır mı?” sorusunun cevabını kısaca açıklamak istiyoruz. Duanın insanın zihnini ve bedeninin rahatlattığı, tıp alanında kanıtlanmış bir bilgidir.

Dua ederek Allah’ı anarak ve dileklerimizi duaya dökerek psikoloji olarak bir rahatlama hissedebiliriz. Özellikle de yaşlılar ve konuşacak kimsesi olamayan kişiler için dua adeta, mucizevî bir ibadettir. Çünkü dua ettiğinizde sizi duyan, sizi dinleyen, sizi önemseyen, sizin dertlerinize ve sevinçlerinize ortak olan birinin olduğunu bilmeniz bile, insanı son derece rahatlatmaktadır. Ayrıca çok üzgün olduğunuzda, dua ederken ağlarsanız ağlamak da sizi beden olarak rahatlatır. Hem zihninizdeki düşünceleri dışa vurur, hem de acınızın paylaşıldığını bilmek, acınızı da azaltacaktır. Dualar, hayatımıza renk katan ibadetlerdir.

Psikolojik olarak rahatlamak istiyorsanız ve acınızı derdinizi, ya da mutluluklarınızı sizi yaratan ile paylaşmak isterseniz yapmanız gereken tek şey ellerinizi açıp avucunuzdaki saklı duaları dile getirmek olacaktır. Emin olun Allah, sizi duyuyor ve ettiğiniz duaya cevap veriyor. Duanızın kabul olup olmayacağı konusunda kesinlikle endişelenmeyin. Duanız kabul olsa da olmasa da Allah’ın mutlaka bir bildiği vardır. Siz yeter ki tüm inancınızla ve kalbinizle o kabul olmasını çok istediğiniz duayı dilinizden bırakmayın.

2 YORUM

  1. Avatar

    allah razi olsun