Dua İbadettir

Dua İbadettir

Dua İbadettir

Dua ibadettir, insanoğlu için çok önemlidir. Farkında olmadan, insanlar, sürekli dua halindedir. Sıkıştığımız zaman, zor bir duruma düştüğümüz zaman ve hastalandığımız zaman, dua etmeye başlarız. En koyu ateistler bile, deniz ortasında kalsa ve fırtınaya yakalansa, Allah’a dua etme başlar. Allah’tan başkasına dua edilmez. Affedilmeyen günahlar arasına giren başkasına dua etmek, şirk günahına neden olmaktadır.

‘Kullarım beni sana soracak olursa, şüphesiz ki ben onlara çok yakınım. Ben o dua edenin duasına icabet ederim. Onlarda öyleyse benim davetime icabet etsinler. Bana iman etsinler ki, doğru yolu bulmuş olurlar.’ Bakara 186

Konuyla ilgili bir hadis-i Şerif’te Peygamberimiz (sav) şöyle buyuruyor: ‘ Dua ibadettir’

Sonuç olarak bir insanın dua edeceği merci Allah olmalıdır. Aksi taktirde başkasına ibadet etmiş olur. Dualarda aracı edinmek doğru değildir. Çünkü Allah bize şah damarımızdan daha yakındır. Kalbimizde ettiğimiz dualar bile Allah (cc) tarafından duyulmaktadır. Bu nedenle, birilerinin hürmetine diyerek dua etmek doğru değildir. Elinizi açtığınız andan itibaren, her şeyi gören ve bilen Allah (cc), duanızı duyacaktır. Konuyla ilgili başka bir hadis-i şerifte ise, Peygamberimiz (sav) şöyle buyuruyor:

‘ Bir kul, benim duam kabul olunmadı demedikçe, Allah onun duasını kabul eder’ buyurmaktadır. Dua konusunda ısrarcı olmamız gerekir. Ancak, şurası unutulmamalıdır ki, istediğimiz şey, Allah’ın ve peygamberinin yasakladığı şeyler olmamalıdır. Haram bir şey için dua edilmez. Öncelikle istediğimiz şeyin helal olması mecburidir.