Dua Sevgi ve Yakınlıktır

Dua Sevgi ve Yakınlıktır

Dua Sevgi ve Yakınlıktır

Allah, yarattığı bütün varlıkları sever. Onun yarattıkları arasında insanın özel bir yeri vardır. Çünkü Allah, insana diğer varlıklarda olmayan akıl ve düşünme gibi özellikler vermiştir. Evrendeki her şeyi de onun hizmetine sunmuştur. Bütün bunlar, Allah’ın İnsanı sevdiğini ve ona değer verdiğini gösterir. İyiliğimizi düşündüğünü bildiğimiz bir insanı bizde severiz. Kendimizi ona daha yakın hissederiz. Onun sevgisi, sevgi üretir. Bu sevgimizi kendisine söyler, davranışlarımızla belli ederiz. Sevgimizi böyle göstermemiz, sevginin artmasını ve o kişiyle daha yakın olmamızı sağlar. Aynı şekilde bizi seven, çevremizdeki güzellikleri yaratıp bizim hizmetimize sunan Allah’a sevgiyle bağlanırız. Onun sevgisine ve yakınlığına dua ederek karşılık veririz. Dualarımızda ona karşı olan sevgimizi dile getiririz. Düşünce ve duygularımızı her şeye gücü yeten Allah’a iletir, dileklerimizi onunla paylaşır ve ondan yardım isteriz.

Böylece Allah’la aramızda sevgi ve yakınlık artar. Çünkü Allah’ın hep kendisinin yanında olduğunu, yardımını esirgemeyeceğini bilen insan, sevgi ve saygıyla ona yönelerek dua eder.  Dua ettikçe içinde bir ferahlık ve mutluluk hisseder, korkuları azalır. Dua etmek, yalnızca insanla Allah arasında değil, başka insanlarla da aramızda sevgi ve yakınlık oluşturur. Çünkü dua eden insan, herkesin iyiliğini ister. Günlük hayatımızda sevdiklerimiz için dua niteliğinde sözler söyler, onlar için iyi dileklerde bulunuruz. Örneğin bize iyilik yapana teşekkür ederiz. Yolculuk yapanlara güle güle, hayırlı yolculuklar, yolun açık olsun.” deriz.

Yemek yedikten sonra yemeği hazırlayanlara Elinize sağlık, kesenize bereket, diyerek dua ederiz. Hasta olan birine geçmiş olsun, acil şifalar dilerim. Ölmüş akrabalarımız, yakınlarımız içinde, Allah rahmet eylesin deriz. Bütün bu sözler, iyi dilek içeren dualardır. Bunları söyleyerek Dua etmek, yalnız kendimiz için değil, diğer insanların sağlık ve mutluluğu için de dua etmek, insanlarla aramızda sevgi ve yakınlık oluşmasını sağlar. Çünkü insan, kendisi için iyi dileklerde bulunulmasından hoşlanır.

Dua hayatımıza güzellikler katar

Bizler dua ile dünyaya geldik. Kulağımıza ezan ve Kamet okundu. Ardından iyi insan, vatana, millete hayırlı bir evlât olalım diye büyüklerimiz bize dua etti. Dua ile yürüdük. Dua ile okul çağına ulaştık. Annemiz ve babamız,” Evladım Yüce Allah derslerinde seni başarılı kılsın.” diyerek okula gönderdi. Dua ile okul günlerine başladık. Babamız dua ile işe gider. Yediğimiz ekmeğin tohumu dua ile toprağa atılır. Dua ile sulanır bahçeler. Annemiz dua ile en güzel yemekleri pişirir. Dua ile sofralarımız kurulur ve kaldırılır. Evlenme çağına gelmiş ablalarımız dua ile evden uğurlanır. Hasta ziyaretlerinde hastalara şifa bulmaları için dua ederiz. Dua ile yolculuklara çıkılır. Dua ile ağabeylerimiz askere gider. Dua ile ölülerimiz ahrete uğurlanır. Bizler dua ile doğar, dua ile büyür ve dua ile yaratanımıza kavuşuruz. Kısacası bir Müslümanın hayatı dua demektir.

Her zaman her yerde dua

İnsanlar elbette her yerde, her ortamda, istedikleri her şey için Rabbimiz olan Allah’a dua edebilirler. Çünkü dua, Allah’ı anmak, her nerede olursak olalım, onun bize çok yakın olduğunu unutmamaktır. Dua için belirli bir yer yoktur. Okula giderken, eve dönerken, gece yatarken, sabahleyin kalkarken, otururken, ders çalışırken, çarşı da gezerken, bisiklete binerken, her zaman ve her yerde içimizden geldiği gibi dua edebiliriz. Sağlığımız ve mutluluğumuz için, arkadaşlarımızın ve öğretmenlerimizin başarısı içinde her zaman dua edebiliriz. Yüce Rabbimize yakarış için belli bir zaman dilimi de yoktur. Günün yirmi dört saatinin her dakikasında dua edebiliriz. Ancak biliriz ki en makbul dua, yalnız başımıza yaptığımız duadır. Gecede dua için en uygun zamanlardan biridir.

Sevgili Peygamberimizden öğrendiğimize göre Yüce Allah, geceleyin dua edenlerin duasını kabul eder. Ondan bir şey isteyenlerin isteklerini verir. Af dileyenleri bağışlar. Öyle ise bizde Peygamberimizin bu öğüdüne uyarak gece olunca daha çok dua edelim. Ayrıca Cuma ve kandil geceleri, içten yaptığımız duaların kabulü için bir fırsattır. Bu gecelerde büyüklerimiz ile birlikte dua edebiliriz. Hep birlikte camiye gidip, topluca yapılan o güzel dualara katılabiliriz. Yüce Allah, inananların topluca ve gönülden yaptıkları duaları çok sever.