Dua

Dua

Dua

            Dua, iki avucun arasından arşa açılan bir kapı misalidir. Huzuru, çareyi, teslimiyeti bize veren, en güzel ve özel yoldur.

Bazı zamanlar, her şeyin yolunda olduğundan ama bir yerlerde içimizde dolmayan bir eksikliğin varlığından şikâyet ederiz. İşte bu eksiklik inanç iman eksikliğinden kaynaklanır. Hak yolundan uzaklaştıkça, her şeyiniz tam olsa bile oluşan o eksikliği başka hiçbir şeyle dolduramayız. Avucumuzu semaya açmak, kalplerimizi yumuşatır.

Ne kadar günahkâr olmuş olursak olalım, bin kez tövbemizi bozmuş olsak dahi, artık Allah beni affetmez fikrine kapılmış olsak dahi, hak kapısını çalmaktan asla vazgeçmemeli, pes etmemeliyiz. Alim der ki: kapı açılır, yeter ki çalmayı bil, çalmasa da bekle, o kapıda durmayı bil. Hak kapısı öyle bir kapıdır ki, hiçbir vakit kapanmaz kendisine sığınana. Ve Allah’ın merhameti öyle büyüktür ki, hiçbir günah Allah’ın merhametinden büyük olamaz. Bir de şöyle bir şey var ki vereceği hiçbir şey Allah’a güç gelmez, O sonsuz güç sahibidir.

Günlük hayatta, başladığımız her işe onun adıyla başlamalıyız. Allah, bir kulunu sevdiğinde onun gördüğü gözü işittiği kulağı olurmuş. Kul etrafındaki her şeye rabbinin ona bahşettiği özel bir bakışla bakar, baktığı her şeyde rabbine dair izler görürmüş. Bu ne güzel bir nimettir ki, kul her şeyde rabbini hatırlar. Seven sevdiği tarafından hatırlanmak istemez mi hiç, rabbimiz hatırlanmak istiyor. Dualar da bunun en güzel yolu. Rabbimiz yarattığı her kulu çok sever ve bizlere de sonsuz sevme yeteneğindeki bahşetmiştir. Bize bahşettiği bu sonsuz sevgiyi, kendisini, başı sonu olmayan yüce Allah’ı severek yaşamak kadar büyük bir nimet olamaz…

Bir müminin en büyük silahı iki avucunun arasından arşa arz ettikleridir. Mümin gibi yaşayıp, mümin gibi hayata gözlerimizi kapamak ve rabbin merhametine edilenlerden olmak ümidiyle.