Dualarım Kabul Olmazsa Demeyelim

Dualarım Kabul Olmazsa Demeyelim

Dualarım Kabul Olmazsa

Dualarım Kabul Olmazsa, Dua etmek bizden, kabulü Allah’tandır. Dualarımızı işiten Rabbimiz onlara mutlaka karşılık verecektir. Ancak bu karşılık her zaman duada istenen şeyin gerçekleşmesi demek değildir. Bize düşen sabırla duaya devam etmektir. Bu sebeple “Bir kere istedim olmadı.” dememeliyiz. Dua etmeye devam etmeliyiz. Unutmayalım ki Rabbimiz hakkımızda da ki en hayırlı sonuca, en uygun bir zaman da bizi ulaştıracaktır. Çünkü bizim için hayırlı olanı, bize asıl gerekeni o biz den daha iyi bilir. Dilerse istediğimizi olduğu gibi verir, dilerse istediğimizden fazlasını ve farklısını verir, dilerse istediğimizi bu dünya da vermez, ahirette, sonsuz âlem de verir. Mutlaka, ama mutlaka dualarımızın karşılığını bizlere verir.

Rabbimiz Dualarımıza Cevap Verir

O, her şeyin Rabbidir. Merhamet sahibidir. Onun rahmeti her şeyi kuşatmıştır. Kendisine el açıp yöneleni, yalvarıp isteyeni, kendisine dua edeni çok sever. Bir karıncanın rızkını arayışına, bir yavrunun ağlayışına cevap veren, acıktığımız da bizi doyuran, bulutlarla, nehirlerle bize su gönderen, hastalandığımız da bize şifa veren, bizi kötülüklerden koruyan odur. O, bizim endişe ve sıkıntılarımızı giderir, gönlümüzü huzurla doldurur. Bir kusur işlediğimiz de Rabbimize yönelir Ondan af dileriz. Çünkü o rahmeti sonsuz ve bağışlaması bol olandır.

Dilek Duası büyük veya küçük de olsa onu yerine getirmek ona güç gelmez. Bu dün ya da ve ya ahiret hayatın da olsun o bütün dileklerimizi bizim iyiliğimizi gözeterek yerine getirir. O bizim dualarımıza cevap vererek rahmetinin genişliğini gösterir. Rabbimiz daima bizimledir. Onunla sevinçlerimizi ve üzüntülerimizi paylaşmak ne güzeldir!

Sevinçli Anlarımızda Dua

Bir şeye sevindiğimiz zaman sevincimizi diğer insanlarla paylaşmak isteriz. Sınıfımızı geçtiğimizde, Derslerden iyi not aldığımızda seviniriz. Doğum günümüzde, bayramlarda, düğünlerde, uzaktan gelen bir yakınımıza kavuştuğumuz da mutlu olur, sevincimizi diğer insanlarla paylaşmak isteriz. Böyle zamanlarda bu sevinçli anları bizlere yaşatan Allah’ı da unutmadığımızı göstermeli ve ona dua etmeliyiz. Sevinçli anlarımızda dua etmek, Allah’a olan saygı ve Minnet duygularımızı ifade etmek demektir. Böyle yaparsak Allah bizden hoşnut olur. Örneğin biz yada bir yakınımız bir hastalıktan ve ya bir kazadan kurtulduğunda seviniriz. Bizi koruduğu, bize sağlık ve huzur verdiği için Allah’a sevinçle Dua ederiz.Sınıfımızı geçtiğimizde bize bu başarıyı verip sevindiren, bize bu mutluluğu ve sevinci yaşatan Allah’a teşekkür ederiz.Mutluluk duyduğumuz her olay karşısında Allah’a şükür anlamında söylediğimiz her söz duadır. Öyleyse dualarımızı, yalnızca Hastalık veya yakınlarımızı kaybettiğimiz anlarda, sıkıntılı zamanlarda değil iyi, güzel ve sevinçli anlarda da yapmalıyız. Bizler zorluklara, sıkıntıya sabrederken nasıl dua İle ayakta kalmayı başarıyorsak, elimizdeki nimetlerin, güzelliklerin kalması içinde dua etmeliyiz.

Üzüntülü Anlarımızda Dua

İnsanın her anı bir olmaz. Bazen sevinçli, bazen de üzüntülü olabilir, sıkıntılı anlar yaşayabilir. Bazı olayların çözümsüz olduğunu, yapacak hiçbir şeyin bulunmadığını düşünüp ümitsizliğe kapılabilir. Örneğin hastalandığında veya bir yakını öldüğünde kendini çaresiz ve yalnız hisseder. İşte böyle durumlarda dua etmek, insana güç, güven ve huzur verir; sabırlı ve ümitli olmayı sağlar. Çünkü dua eden kişi, Allah’ın her şeye gücünün yettiğini, kendisine yardım edeceğini bilir. Böylelikle üzüntü ve sıkıntılarını kendisinden gidermesi için ona sığınır. Dertlerini onunla paylaşarak rahatlar ve huzur duyar, kendisinde bir güven ve sorunları aşma gücü bulur. Örneğin bir dersten kötü not aldığında ümitsizliğe düşmez, derslerine daha iyi çalışır, Ödevlerini zamanında yapar, sonra da”Allahım derslerimde bana yardımcı ol, başarılı olmam için yardım et.” diyerek dua eder. Hastalandığında doktora giderek tedavi olur, bundan sonra da”Allahım bana sağlık ver.” diyerek Allah’a dileğini iletir. Sadece kendisinin değil, başkalarının da sıkıntı ve üzüntülerini gidermesi için Allah’a dua eder.

 

5 YORUM

 1. Avatar
  Orakci Blog

  Hocam gerçekten çok güzel bir makale olmuş böyle güzel dini bilgiler verdiğiniz için çok teşekkür ederim ellerinize emeğinize sağlık.

 2. Avatar
  seydi altındağlı

  dua müslümanın en büyük silahıdır. dua ile ilgili makaleniz için teşekkürler. siteniz güzel olmuş bu arada

 3. Avatar

  Paylaşımınız için çok teşekkürler. özellikle tevekkül etmeyi unuttuğumuz son günler de keşke ulaşabildiği kadar insana ulaşabilse bu yazınız. Allah büyük ve uludur. Elbette ki her şeyi bilip işittiği gibi duamızı da bilip işitir. Şüphesi bile insanı dinden çıkarır. Allah korusun.

 4. Avatar

  dualar mutlaka kabul olur ama Allah bilir, belki yarın belkide 70 yıl sonra bilemezsin. bu ayrıca edilen duayı ne kadar istediğine de bağlı. Allah dualarımızı en kısa sürede kabul etmesi dileği ile.