Duanın Faydaları

Duanın Faydaları

Duanın Faydaları

Duanın Faydaları, Yüce Allah’a yalvararak, kalpten ve can-ı gönülden bir şekilde herhangi bir konuda muradımızı istemeye dua denilmektedir. Elbette ki temiz kalpten çıkan her şey, gökyüzünde birikir v sonucunda ise hayır yağmuru olarak temiz kalpten çıkan insana ulaşır. Yüce Allah’a dua ederken kalpler en saf haline bürünmektedir. En saf kalpten çıkan duanın faydaları da elbet kişisine Hakk’ın yüce ve şüphesiz eşit olan adaleti sayesinde ulaşacaktır. Dualar sırasında o tertemiz kalplerin içerisine en ufacık bir kuşkunun dahi girerek ‘duam kabul olur mu acaba’ gibi şeytani bir hisse kapılmamak, duamızı daha bitirmeden gerçekleşecek mi düşüncesine kapılmak gibi olumsuz durumlardan uzak kalabilmek çok önemlidir. Ancak bu şartlar altında duanın faydaları analiz edilebilir. Aksi halde etmiş olduğumuz dua yarım ve eksik olacaktır.

Duanın Faydaları, Faydalı dualar, Dualar, Duanın kabulü için

Dua Adabı

Dua edebilmek için kalbimizin en saf haline dönüşmesi aslında duanın en büyük faydasıdır. O an ne zihnimiz ne de ruhumuz hinlik, fesatlık gibi dinimizde yasaklanmış olan işler ile meşgul olamaz. Hem ruhumuz hem de zihnimiz dua anlarımızda sadece Allah-u Teala ile iletişimdedir. O’nun huzurunda O’ndan bir şey isterken, dua ederken ruhumuz, kalbimiz ve zihnimiz tüm kötülüklerden arınmaktadır. Çünkü dinimiz olan İslamiyet’te dua adabı bunu emretmektedir. Yüze Allah’ın istediği gibi bir kul olabilmek, O’nun tüm nimetlerinden tam olarak faydalanabilmek kadar büyük bir huzur yoktur. Her dua ile bunu bir kez daha yaşayarak, kalbimizi ve zihnimizi kötülüklerden ve fesatlıklardan bir kez daha arındırarak duanın en büyük faydalarından yararlanmış oluruz.

Faydalı Dualar Nelerdir?

Dua edilirken ya da dua etmeden önce yapılan en büyük hatalardan biri de faydalı dualar arayışına girmektir. Tekerleme gibi dile dolandırılmasıyla %100 gerçeğe dönüşeceğine inanılan özel iksirli duaların olduğuna inanma fikri ve düşüncesi dinimize aykırıdır. Saf, temiz duygularla ve düşünceler ile hayır amaçlı olarak edilen tüm dualar; her şeyi duyan, işiten ve bilen Yüce Allah tarafından bilinir. Bunun aksi hiçbir şekilde düşünülemez. Eğer niyetimiz hayır ise ve isteğimizin sonucu da hayır ise Allah-ü Teâlâ tarafından duamız kabul edilecektir. Bu sebeple faydalı dualar diye isimlendirilen özel bir iksir yoktur. Yüce Allah-ü Teâlâ şöyle buyurmaktadır: ‘Bana halis kalp ile dua ediniz! Böyle duaları kabul ederim’. O zaman en faydalı dualar halis yani kalbinizin en öz, en saf hali ile edilen dualardır.