Duanın Önemi Nedir ?

Duanın Önemi Nedir ?

Duanın Önemi Nedir ?

Dua etmek hemen hemen her insanın ihtiyacıdır. Zor zamanında ya da mutlu olduğu bir anda Allah’ a yönelerek istemek ve dilemek dua etmek eyleminin kendisidir. Allah’ tan istenilen şeylerin olması için O’ na bütün kalp ile yalvarmak aynı zamanda rahatlamanın da bir anahtarı olmaktadır.

Adeta bir köprü vazifesi gören dua insan ile Allah arasında bir yakınlaşma olmasına da vesile olmaktadır. Dua etmenin pek çok faydaları bulunmaktadır. Dua ederek Allah’ a yönelen insanlar başlarına gelmiş olan dertlerden de bu sayede kurtulmaktadır. Dua belayı önler hadisi her zaman için akılda tutulmalıdır. Allah insanların ibadet etmelerini emretmektedir. Bu ibadetler arasında en önemli olarak hac, namaz, oruç bulunmaktadır. Aynı zamanda dua etmekte aslında bir ibadet şeklidir.

Kötülüklerden kurtulmanın en iyi yolu Allah’ a inanmak ve dua ederek yardım istemektir. Kaza ve belalardan kurtulmak için devamlı olarak dua edilmesi gerekmektedir. Tüm duaların Yüce Yaratıcı’ ya ulaşması ve kabul olması sonucunda istekler gerçekleşmektedir. Bazı duaların kabul olması ahiret hayatına bırakılmaktadır. Dua ediyorum ama kabul olmuyor gibi düşünceler yersiz ve yanlış olmaktadır. Sizler için gizlenen güzellikleri göremezsiniz.

İsteklerinizin sizin için hayırlı olduğunu ya da hayırlı olmadığı bizleri yaradan çok daha iyi bilmektedir. İbadetin aslı ve özü olan duayı hiçbir zaman bırakmamak gerekmektedir. Günah işlemeyen bir dil ile yalvarmalı günah işlemeyen eller ile semaya yalvarışlarımızı ulaştırmamız gerekmektedir.