En Özel İbadet

En Özel İbadet

En Özel İbadet

En Özel İbadet, Kelime anlamı olarak; kulun aciz kaldığı her konuda Allah’tan yardım dilemesi veya sıkıntı duyduğu zamanlarda Allah’a yönelip sıkıntılarının geçmesini temenni etmesi şeklinde gerçekleşir. Yalnızca Allah ile kul arasında olan çok özel bir ibadettir. Evet, bu bir ibadettir. Tıpkı Namaz kılmak, oruç tutmak, Hacca gitmek gibi bir ibadet. Ancak bu ibadeti diğerlerinden ayıran ve özel kılan şey diğer tüm ibadetlerin belli bir şekli, zamanı, saati ve kuralları var ve bu bizi yaratan Rabbimiz tarafından belirlenirken bu ibadet de kul özgürdür. İstediği yer, zaman ve saatte bu ibadeti istediği gibi gerçekleştirebilir.

Örneğin namaz kılmak için abdest almak şarttır. Hacca gitmek veya zekât, verebilmek için paranızın olması gerekir. Oruç tutmak için sağlıklı olmalısınız ki sizden istenen saatlerde aç durabilesiniz. Allah’a el açıp dilekte bulunmak ise kullara verilen öyle bir ibadet ki ayaktayken, yolculuk yaparken, otururken hatta yatarken bile yapabilirsiniz. Sağlıklı olmanıza veya herhangi bir şey bilmenize gerek yok. Öyle ki konuşmanıza bile gerek yoktur. İçimizden geçirdiklerimizi bizden iyi bilen Rabbimiz yüreğimizle ettiklerimiz duaları işitir ve bilir.

Kulun Allah’tan istemesi yaratan Rabbin de kuluna isteklerini sonsuz kerem ve lutfundan vermesi şeklinde gerçekleşir. Ancak kul bu konuda bazen sabırsız davranarak ettiği duaların hemen kabul olmasını bekler. Bu ise doğru bir beklenti değildir. Bazen Rabbimiz bizi sınamak için dualarımızı hemen kabul etmez bazen de bu duaların karşılığını dünya hayatındayken vermeyerek ahirete erteler…