Erkeklerin Kıl Alması Günah Mı?

Erkeklerin Kıl Alması Günah Mı?

Dinimiz erkeklerin kadına, kadınların da erkeğe benzeyecekleri davranışlardan kaçınmalarını emretmektedir. Bu nedenle erkeklerin kıl alması günah mı gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Çünkü bakımlı olmanın formu ve sınırları günümüzde oldukça değişmiştir. Erkekler bakım yapma uğruna doğal görünümlerini değiştirebilmektedir. Bu dinimizce uygun bir davranış olmayıp, sadece sağlık ve temizlik amacına uygun olarak kıllarla uğraşılması uygun görülmektedir. Kılların alınmasının günah olup olmadığı konusuysa farklı durumlar, farklı İslam alimleri ve mezheplere göre değişkenlik gösteren tartışmalı konulardandır.

Erkeklerin Kıl Alması Haram Mı?

Erkeklerin kıl alması günah mı sorusuna doğrudan günah ya da haram şeklinde cevap verebileceğimiz bir kaynak bulunmamaktadır. Konuyla ilgili doğrudan ya da dolaylı İslam alimlerinin düşüncelerini aktardıkları kaynaklar ve hadisi şerifler rehber olmaktadır. Tüm İslam alimlerinin konuyla ilgili ortak düşüncesi erkeklerin temizlik ve sağlık amacı dışında tiplerini değiştiren her türlü müdahaleden kaçınmaları gerektiğidir. Eğer kıllarınızı aldığınızda kendi doğal halinizden uzaklaşacak ve kadınlara benzeyecekseniz bunun yapılması caiz sayılmamaktadır. Öte yandan, sakalların ve saçların dağınıklığı ve pisliği giderecek şekilde kesilerek düzeltilmesi, belirli aralıklarla etek tıraşı olunması Peygamberimizin de dikkat ederek yaptığı sünnetlerdendir. Ayrıca dindar kişilerin sünnet diye kötü görüntü yaratacak şekilde sakal uzatmaları kesinlikle İslam’la bağdaşan bir durum değildir. Sakal bırakılacaksa dahi usule uygun şekilde yapılmalı, günümüz koşullarına uyularak hangi çağda yaşadığımızın farkındalığı kesinlikle unutulmamalıdır.

Erkekler Hangi Kıllarını Alabilir?

Öncelikle erkeklerin hangi kıllarını almalarının dinen caiz olduğunu ve temizlik gerekçesiyle rutin olarak neler yapmaları gerektiğini net olarak bilmelidir. Erkeklerin kıl alması günah mı sorusunun cevabı da aslında burada saklıdır.

  1. Erkeklerin haftada bir ya da fazla uzamaması durumunda en fazla 15 günde bir etek tıraşı olmaları dinen de emredilmektedir. Aksi takdirde pislik ve hastalık riski olması muhtemeldir. Peygamber efendimiz de etek tıraşını doğru şekilde olmayı erkeklere zaman zaman öğütlemiştir.
  2. Erkeklerin saç ve sakallarını bakımlı olması için belirli aralıklarla kestirmesi, dağınık görüntüyü ortadan kaldırmak adına toplattırması dinen önerilmektedir.
  3. Erkeklerin favorilerini uzatması dinen uygun bulunmayıp uzadığında kulak hizasında aldırılması dinen caiz olarak değerlendirilmektedir.
  4. Yine bakım için burun kıllarının alınması konusu da tartışmalıdır. Bazı mezhepler bunların yolunmasına sıcak bakarken, çoğu rahatsızlık vermesi durumunda yolmak yerine kesilerek kısaltılmasını öğütlemektedir.
  5. Kötü görünmesi durumunda kaşların arasındaki kılların düzeltmek amacıyla ancak kadınlara benzememek koşuluyla alınmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Bunun dışında kaş almak erkekler için haram kılınmıştır.
  6. Bacak ve kollardaki kılların, sırt ve göğüsteki kılların sağlık sorunları yüzünden olmadıkça alınması dinen uygun görülmemektedir.

Erkeklerin kıl alması günah mı sorusunun görüldüğü gibi duruma göre farklı cevapları bulunmaktadır. Bu cevaplara uygun hareket etmek Müslüman erkekler için en iyisidir. Bunun dışında berberde kulak kıllarının yakılarak yok edilmesi, burun kıllarının kesilmesi ya da istenmeyen tüylere karınca yumurtası yağı sürülerek azaltılmaya çalışılması konusunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Etiketler