Eş Seçiminde Ailenin Rolü

Eş Seçiminde Ailenin Rolü

Eş Seçiminde Ailenin Rolü

Eş Seçiminde Ailenin Rolü, Aile, yani anne, baba, ağabeyiler, ablalar ve amca, dayı, hala, teyze gibi ikinci dereceden akrabalar, evlenmek niyetinde olan kızlara ve erkeklere yardım ederler. Onlar hayatın acılarını, tatlılarını tattıkları için daha fazla tecrübeye sahiptirler. Bu açıdan kızlarını istemeye gelen bir genç erkek, ya da oğullarına almak istedikleri bir genç kız hakkında daha iyi araştırma yapabilirler ve İslâmî ölçütlere göre onların olumlu ya da olumsuz taraflarını hiç arttırıp eksiltmeden, eveleyip gevelemeden, gizleyip saklamadan gençlere sunabilirler. Daha sonra da karar vermeyi onlara bırakabilirler. Eğer gençler karar veremiyorlarsa, kendilerinden görüş isteyebilir. Onlar da insaflı bir şekilde ve hiçbir art niyet taşımaksızın onların yararına olacak şeyleri ortaya koyup son kararı yine onlara bırakırlar.
Siz ailelere şu konuya dikkat etmeniz tavsiye olunur: Kız ve erkek, bir ömür boyunca sizinle değil, birbirleriyle yaşamak istemektedir. Birbirlerini beğenmesi gerekenler onlardır. Binaenaleyh, sizler sadece araştırmanın sonucunu onlara bildirip, kendi görüşünüzü belirtiniz, son kararı onlara bırakınız. Anne ve babanın çocukların görüşünü almadan onların evliliği konusunda karar vermeleri, verdikleri bu karara onları zorlamaları ve onlara mutsuz ve sıkıntılı bir hayat sunmaları insaflı ve adaletli bir tutum değildir. Bana göre bu, kıyamette de hesabı sorulacak büyük günahlardan biridir.

Aşağıdaki Mektuba Dikkat Buyurun

Genç kız… mektubunda şöyle yazıyor:
“Üniversite öğrencisiyim, evlenme çağına çoktan girmiş bulunuyorum. Fakat annem ve babam, evlenmeme sürekli olarak bir şekilde engel oldular. Onların bu engel oluşlarının bana talip olanlara zorluk çıkarma şeklinde olduğunu düşünmeyin. Onlar bunu, evlenmemi imkansızlaştıracak gerekçeler ileri sürerek yaptılar. Hâlbuki bunlar mümin ve toplumsal açıdan da iyi insanlardı. İstemeye gelenlere hiçbir şey sormaksızın “Hayır.” dedikleri bile oldu. Bu onlar için bir alışkanlık hâline geldi. Benim görüşümü bile sormadılar. Ben görüşümün sorulmasını ve kendi geleceğim hakkında karar vermeme izin verilmesini beklerdim. Onlara kalben kırgın olduğumu söylemem gerekiyor; çünkü benim geleceğimi nasıl meçhule sürüklediklerini açıkça görüyorum. Bazen onları sevmediğimi düşünüyorum; çünkü benim geleceğimi tayin etmekte olan kişiler, aslında benim geleceğim konusunda hiçbir rol oynamamaktadır. Kardeşiniz …”

4 YORUM

 1. Avatar

  Aileniz gerçekten önemli bir unsur

 2. Avatar
  Ömer Yazıcı

  Ailemin tercihleri de benim için çok önemli. Kim ne derse desin bir annenin geline onay vermesi büyük bir şart gibi.

 3. Avatar

  Aile cidden çok önemli bir faktör, gerek evlenenler için gerek karşı tarafın ailesi için vesaire…

 4. Avatar

  Bence aile gözardı edilmemeli.Ne olursa olsun rızaları alınmalı anne ve babanın.Yazınızda bahsettiğiniz gibi mutsuz ve sıkıntlı bir süreç içerisine girebilirler.