Ettehiyyatu Duası Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Türkçe anlamı

Ettehiyyatu Duası Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Türkçe anlamı
ETTEHİYYATU DUASI
Ettehiyyatu Duasının İnişi / Hikayesi
Dua Kuran-ı Kerimde geçen bir ayet değildir. Miraç gecesinde Allah’u Teâlâ, Peygamber Efendimiz  (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ve Cebrail (Aleyhisselam)’in de katılımıyla ortaya çıkan cümlelerden oluşur.
Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Miraç’ta  Allah’u Teâlâ’nın huzuruna varınca Cenab-ı Hakk’a hürmetlerini arzetmek niyetiyle
– “Ettehıyyatü lillahi vessalavatü vettayyibatü” demiş,
Allah’u Teala O’nu karşılayıp selamlayarak
-“Esselamü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullahi ve berekatüh” demiş,
Tekrar Peygamberimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) konuşarak
– “Esselamü aleyna ve ala ibadillahissalihin”
cümlesiyle Allah’ın selamına mukabelede bulunmuş ve Allah ile Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in bu güzel konuşmalarına şahit olan Cebrail (Aleyhisselam) ‘de bu manzaraya
 “Eşhedü enlailahe illALLAH ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve rasülüh” eşlik etmiş ve böylece Ettehıyyatü duası ortaya çıkmıştır.
Ettehiyyatu Duası Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Türkçe anlamı
Ettehiyyatu Duası Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Türkçe anlamı
Yani buradan anlaşılacağı üzere Ettehıyyatü duası Allah’ın, Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) in ve Cebrail (Aleyhisselam)’in ortak sözüdür. Başka bir deyişle, Ettehıyyatü duası, Allah’ın, en büyük peygamberinin ve en büyük meleğinin sözlerinden oluşmaktadır.
Ettehiyyatü Dua’sı Nerede Okunur?
Tahıyyat yani etthıyyatü duası bütün namazların ilk ve son oturuşlarında okunur.
Ettehiyyatü Duası Arapça Okunuşu
ettehiyyatü duası
 
 
 
 
 
 
 
Ettehiyyatü Duası Türkçe Okunuşu
Bismillahirahmanirrahim
Ettehiyyatu lillahi ves-salevatu vet-tayyibatu, esselamu aleyke eyyühen-nebiyyu ve rahmetullahi ve berekatuh, es-selamu aleyna ve ala ibadillahis-salihiyn. Eşhedu enla ilahe illallah, ve eşhedu enne muhammeden abduhu ve resuluh
Ettehiyyatü Duası Türkçe Anlamı
Râhman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
Dil ile, beden ile ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır. Ey Peygamber! Allah’ın Selâmı, rahmet ve bereketi senin üzerine olsun. Selâm bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şahitlik ederim ki Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.
 Ettehiyyatu Duasının Tefsiri
Peygamber Efendimiz  (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Miraç Gecesi Allah’u Teâlâ’ya hürmetlerini arz ederken 3 kelime kullanmıştır., “Tahiyyat, Salavat ve Tayyibat” Allah’a mahsustur, demiştir,
Bunun üzerine Allah’u Teâlâ da O’na 3 kelime ile iltifat edip Allah’ın “Selamı, Rahmeti ve Bereketleri” senin üzerine olsun ey Nebi diyerek kendisini karşılamıştır.
İşte Ettehiyyatü’yü anlamak için önce bu 6 kelimeyi izah etmemiz gerekiyor.
Yani Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in Allah’u Teâlâ’ya söylediği Tahiyyat, Salavat ve Tayyibat ne demektir?
 Allah’ın Peygamberimize söylediği Selam, Rahmet ve Bereket ne demektir?
TAHİYYAT: Tahiyye kelimesinin çoğuludur. Tahiyye ise selam, beka, azamet, afet ve noksanlardan uzak olmak, mülk, her çeşit tazim, büyüklenmek demektir.
SALAVAT: Salat kelimesinin çoğuludur. Bu da 5 vakit namaz, dua, rahmet, tüm ibadetler demektir.
TAYYİBAT: Tayyib kelimesinin çoğuludur. Bu da her türlü hoş, güzel sözler, faydalı lafızlar, Allah’ı methetmeye delalet eden tatlı sözler, kelimeler demektir.
Bazı âlimlere göre de:
TAHİYYAT: Dille yapılan tüm ibadetler, (Zikir, tespih, Kur’an okuma… gibi)SALAVAT: Bedenle yapılan tüm ibadetler, (Namaz, oruç, hac, cihad… gibi)
TAYYİBAT: Malla yapılan tüm ibadetler demektir. (Zekât, kurban, hac… gibi)
Bu 3 kelimeyi delalet ettikleri tüm manaları içine alarak topluca izah edersek; karşımıza şu mana çıkıyor: Dille, malla, bedenle yapılan tüm ibadetler, namaz, oruç, hac, zekât, kurban, cihad, her türlü güzel sözler, her türlü selamet, dua, rahmet, azamet hep Allah’u Teâlâ’ya mahsustur.
İşte Peygamber Efendimiz  (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Miraç’ta Allah’u Teâlâ’nın huzuruna çıkınca Âlemlerin Rabbine bu şekilde hürmetlerini arz ediyor.
Allah’u Teâlâ’nın bu sözlere karşılık Rasûlü Ekrem Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’e iltifat ettiği 3 kelime ise şu anlamlara geliyor:
“SELAM”: Bizzat Allah’u Teâlâ’nın bir ismidir. Manası da hem kendisi her türlü ayıptan, kusurdan, noksandan, ortaktan uzak ve salim olan, hem de kullarını her türlü tehlikelerden, korkulardan, hoşlanılmayan durumlardan kurtaran, onları selamette kılan demektir. Dünyada peygamberlerine, cennette mü’min kullarına selam eden demektir.
“RAHMET” Allah’u Teâlâ’nın ihsan ve ikramı,
“BEREKET” de bol hayırlar, her şeyin en hayırlıları, hayırların artıp ziyade olması manasına gelir.
Buna göre Rasûlünü huzura kabul eden Allah’u Teâlâ O’na “Esselamü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullahi ve berekatüh” sözleriyle
 “Ey Allah’ın Nebisi, her türlü hayırlar, ihsan ve ikramlar, selametler, kurtuluşlar, emniyetler sana olsun” şeklinde O’nu karşılamış, buyur etmiş, hoş geldin demiştir.
Allah’u Teâlâ’nın bu selam ve ikramını Peygamber Efendimiz “Esselamü aleyna ve ala ıbadillahissalihin” şeklinde almış, kabul etmiş ama bir incelik yaparak bu selam, rahmet ve bereketler sadece bana, benim üzerime değil; hem bize, hem de Allah’u Teâlâ’nın tüm sâlih kullarına olsun, demiştir.
Salih kullar; hem Allah’u Teâlâ’nın hakkını, hem de kulların hakkını gözeten kimseler demektir. Yani Allah’u Teâlâ’nın emrettiği namazı, orucu, cihadı yerine getirip, haramlardan sakındığı gibi, kullara da gıybet, iftira, hırsızlık, eziyet  gibi zarar vermeyen, komşuluk, akrabalık haklarına riayet eden kişiler salih insanlardır. Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Allah’u Teâlâ’nın selamının bu şekilde tüm salih kullara erişmesini bizzat Allah’u Teâlâ’nın huzurunda, Miraç’ta istemiştir. Mü’minlerin miracı olan namazı kılmayan veya kılıp ta orada Ettehıyyatü’yü ve dolayısıyla bu cümleyi okumayan kişi tüm Müslümanlara zarar vermiş, Sâlihlere duayı esirgemiş, bütün Mü’minlerin hakkını ihlal etmiş demektir.
Allah’u Teâlâ’nın ve Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ‘in bu şekilde konuşmalarına, iltifatlaşmalarına şahit olan Cebrail  (Aleyhisselam) kelime-i şehadet getirerek “Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve rasülüh” demiştir. 

48 YORUM

 1. Avatar

  teşekkür ederim çok iyiydi

 2. Avatar
  Adem Göktaş

  Allah razı olsun

 3. Avatar

  etiketlerde kurandaki yeri yazmasina ragmen onunla ilgili bir aciklama bulamadim. Selam ve dua ile…

  • Avatar

   Miraç gecesinde Allah (c.c), Peygamber Efendimiz (s.a.v) ve Cebrail (a.s) Arasında geçen konuşmadan oluşmaktadır.
   Kuranda bir Ayet veya Sure olarak bildirilmemiştir.

 4. Avatar

  Babamında benimde yanlışım düzeldi

 5. Avatar
  oktay durmuş

  allah razı olsun çok guzel aydınlandık

 6. Avatar

  allah (c.c) .peygamberimiz ve Cebrail bir arada iken herhalde başkasıda bunları kayıt altına alan birisi görmüş olmalı yada duymuş..çünkü kuranda miraçla ilgili 1-2 ayet varken ve teferruatlı bir açıklama yapılmazken miraç hakkında bu kadar çok şey bilinmesi ilginç geliyor insana…

  • Avatar
   Namın yürüsün

   Peygamber Efendimiz ( sav ) in sahih hadislerinde ayrıntılı anlatıyor, daha nesi ilginç???

 7. Avatar

  Cebrail aley selam gibi en buyuk meleklerden bir melege arkadaşımız gibi ismi ile hidab etmek

 8. Avatar

  çok güzeldi teşşekürler

 9. Avatar

  teşşekürler

 10. Avatar

  Yüce Allah sizden razı olsun.

 11. Avatar

  allah razı olsun

 12. Avatar

  Cok guzel aciklamislar…

 13. Avatar

  Bizi bilgilendirdiğiniz için ALLAH sizden razı olsun

 14. Avatar

  Allah razı olsum

 15. Avatar
  Cengiz basaran

  Bu duanın oluşumunu ve anlamını seneler önce cuma namazı hutbesinde İstanbul ArapCamii hocası Rahmetli Salih hocamizdan dinlemiştim.tekrar okurken o günkü gibi tüylerim diken diken oldu ve gözlerim doldu.Allah Razı Olsun.(Bu arada Salih hocamız ve cümle olmuslerimiz için birer Fatiha okusak ne iyi olur arkadaslar.)

 16. Avatar
  Bilinmeyen Çocuk

  Allah razı olsun çooooook işime yarasa

 17. Avatar
  Bilinmeyen Çocuk

  Allah razı olsun çoook işime yaradı saolun

 18. Avatar

  Allah’ın kitabında yazmayan bir dua ile alakalı ne kadar çok uydurmalar(rivayetler) var. Sahih hadisten anlaşılır diyen arkadaşa soruyorum hangi hadis ve kimin hadisi yani rivayet edilen hadisi kitabına kim yazmış. Bak arkadaşım hadisler yazılmaya ne zaman başlanılmış iyice incele ve nerde yazılmış ve Kuran-ı Kerim ile örtüşüyor mu??? Allah’ın kitabında yazılan her ayettin doğruluğu tartışımayacağına göre Kuran-ı Kerim ne diyorsa o…

  • Avatar

   Peki kardeşim kur’an-ı azimuşşan’da 90 küsür yerde salattan bahsedilir..salat ise namazdır..fakat kur’anda namazın nasıl kılınacağı belirtilmemiştir..siz namazı nasıl kılıyorsunuz? çünkü hadisi kabul etmeyen bir insanın nasıl ve neye göre namaz kıldığını merak ettim doğrusu?

 19. Avatar

  Selamun aleykum çok hoşuma gitti ama kaynak belirtmemişsin kaynağı da paylaşabilirmisin Allah Razi olsun

 20. Avatar

  Kur’an-ı Kerim’in hiçbir ayetinde Miraç Kandili gecesiyle ilgili bir ayet yoktur. Burada bilgi sahibi olmak isteyen sadece Kur’an okumalıdır. Rivayetler, hikayeler, uydurma hadisler kendinize kaynak almayın! Kur’an bütün insanlara inmiştir. Peygamber Aleyhisselamın söylemiş gibi, bu hikayeleri dikkate almayın. ALLAH AZZE ve CELLE eksiksiz (6/38-115), yeterli (29/51), apaçık (36/69), korunmuş (15/9), kolaylaştırılmış (54/17), ayrıntılı (6/114), her şeyi açıklayıcı (19/89), en doğru yola iletici (17/9), rehber ve şifa (41/44) ve de TEK SORUMLU OLACAĞIMIZ KİTAP, KURANDIR.(43/44) Ayrıca biz Kuran’dan biliyoruz ki Hz.Muhammed Aleyhisselam Kuran’da olmayan bir şeyi söyleyemez! (69/44-45-46-47-48) Çünkü elçilerin tek görevi insanlara Allah’ın ayetlerini ulaştırmaktır. (22/49, 88/21, 6/48-50, 7/188, 18/56, 16/64, 5/49-67) Dolayısıyla her şey bu kadar açıkken eğer Kuran’da namaz olmasaydı İslam’da namaz olmazdı. İkincisi namaz Hz Muhammed Aleyhisselam dan önce de vardı. Ayrıca Hz. Muhammed Aleyhisselamın tıpkı “Miraç Kandili” olayında ki gibi “GÖĞE” yükselmesini isteyenler ise müşriklerdir. Bakınız, Kuran’ın Beni İsrali Suresinin 89.Ayetinden 93’e kadar okuyunuz. Müslüman kardeşlerim; biz Kur’an okumadığımız için bu haldeyiz. Kaynak olarak önce falanca hocaya, rivayete koşmayın. Önce kaynak kitap olan Kur’an yönelin.

 21. Avatar

  sadece eşhedu enla ilahe illah diyebilirmiyiz

  • Avatar

   Hayır diyemeyiz. Çünkü orada Kelime-i şehadet getiriyoruz ve yarım bırakamayız

   Kelime-i Şehadet: “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü”

 22. Avatar
  Musa ÖZKULLUK

  Tahiyyat okurken bu düşüncelerle mirandaymış gibi okumamız dilegiyle

 23. Avatar

  Yorumunuz

 24. Avatar
  rabbim bütün kullarına böyle güzel duaları anlamayı nasibi müesser eylesin

  InşaAllah hepimiz bu mübarek duayı hakkıyla okuyup. Anlarız mükemmel açıklanmış Allah razı olsun

 25. Avatar
  Lokman EKİCİ

  Rabb’imizin tüm emir ve yasakları ayetleri Kurânda mademki bu duadaki Rabb’imizin sözüdür (ben burada okuyana kadar öyle olduğunu bilmiyordum.) Neden ayet olarak Kur’an da yok Haşa Kur’an eksikmi yazılmış

 26. Avatar

  Yorumunuz

 27. Avatar

  Süper çok iyi iyi akşamlar bayyyy

 28. Avatar

  Çok teşekkürler

 29. Avatar

  Ettahiyyatü duasını peygamberimiz nerede okudu