Evlenmek İsteyipte Evlenemeyenler için Dua

Evlenmek İsteyipte Evlenemeyenler için Dua

Evlenmek Peygamber Efendimiz (sav) sünnetlerinden birisidir. Evlilik aile kurmak demektir. Evlenerek imanın yarısını kurtarmış olmaktayız. Evlilik her kızın ve erkeğin en büyük hayaller arasında neredeyse en başta gelmektedir. Yalnız evlilik oldukça büyük bir sorumluluk istemektedir. Rastgele bir evlilik dinimizce yanlış olmaktadır. Evlilik isteyen kişiler kız olsun yada erkek olsun evlenmek istediği kişiyi seçerken iyi eş seçmeli ve birçok şeye dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi halde mutsuzluk, huzursuzluk ve pişmanlık gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirler. Evlenmek istediğiniz eşi seçerken ilk olarak kesinlikle dini öğrenilmelidir, yani helale, harama dikkat etmeyi bilen namuslu ve iffetli olması Allaha ve Peygambere inanan ve hakkıyla iman eden birisi olması en başta gelen özelliklerden birisidir. Daha sonra diğer özelliklerine bakılması gerekmektedir. Her şey tamam istenilen eş bulundu ama evlenemeyenler için Allah tarafından hem manevi hemde maddi yardım istemeyip daha sonra dua edilmeli ve her şeyin hayırlısı için dua etmemiz gerekmektedir.

Arkadaşlarınızdan yada akrabalarınızdan sizin için yardımda bulunmaları ve onlardan kendinizi için yardım istemenizde hiçbir sorun yoktur, evlilik çok hayırlı bir iş olduğundan dolayı evlenen kişiye yardım etmek çok hayırlı bir iştir. O halde her şey tamama ama bir türlü evlenemiyorsunuz yada o eş size nasip olmuyorsa, dinimizde evlenmek isteyip de evlenemeyenler için dua vardır. Bu duayı okumanızı öneririz.

Bir kul olarak Allahtan her şeyi istemekteyiz ve örneğin bir evlilik duası için de Furkan suresi 74 ve Al-i İmran suresi 38 gibi dualarını okuyabilirsiniz.

Furkan Suresi Ayet 74:

Okunuşu: Vellezine yekülune, rabbena heb lena min ezvacina ve zurriyyatina kurrete a’yunin vec’alna’lil muttekine imamen.

Furkan Suresi Anlamı:

Onlar: “Rabbimiz, eşimizden ve zürriyyetimizden bize göz aydınlığı olarak bağışla ve bizi takva sahiplerine iman kıl” olarak söylenmiştir.

Onlar:  “Rabbimiz, soyumuzdan ve eşlerimizden, gözün aydınlığı olacak çocuklara armağan et ve bizi takva sahiplerine önder kıl” Söyleyenlerdir.

Onlar ki: “Ey Rabbimiz!” diye niyaz etmektedirler, “Bize göz nuru olacak eş ve çocuklar nasip eyle; bizi sana karşı sorumluluk sahibi taşıyan kimseler için öncülük ve örnek ol”

Allah göz nuru eş ve evlat nasip etsin.

Al-i İmran Suresi Ayet 36:

Okunuşu: Fe lemma, vadaatha kalet rabbi inni, vada’tuha unsa vallahu a’lemu bi ma vadaat ve leysez zekeru kel unsa ve inni semmetuha meryeme ve inni uizuha bike zurriyyeteha mineş şeytanir racim.

Al-i İmran Suresi Anlamı:

“ Yalnız onu doğurunca: “ Rabbim gerçekten ben onu kız olarak doğurdum” demiştir. Allah onun ne doğdurduğunu çok iyi bilmekteydi. Erkek kız çocuğu gibi değildir. Ben onun ismini “Meryem” koydum ve muhakkak ki ben onu ve onun zurriyyetini taşlanmış olan şeytandan sana sığındırırım” demiştir.

 

Etiketler