Ferec Duası Okunuşu Ve Faziletleri

Ferec Duası Okunuşu Ve Faziletleri

Ferec kurtuluş duası Peygamber Efendimiz tarafından, herhangi bir hususta üzgün olunca okunması emir ve tavsiye edilen duadır. Bu duanın günde bir kez bile okunması büyük faydalar sağlamaktadır. Bir kâğıda yazılıp üzerinde taşımak; insanları kötülüklerden korur ve büyük faydalar sağlar.

Ferec Duası Okunuşu Ve Faziletleri
Ferec Duası Okunuşu Ve Faziletleri

Dua, Allah ile kul arasındaki iletişim için en önemli ve en faydalı araçlardan biridir. İbadetin özü olan dua, imana edenler için birçok fazilet sağlamaktadır.

Ferec Duası Okunuşu Ve Faziletleri
Ferec Duası Okunuşu Ve Faziletleri

En çok fazileti olan dualardan biri olan Ferec duası, Kef’emi’nin Beledu’l Emin kitabından nakledilmiştir. Bağdat’ta öldürülme korkusu ile Kazimeyn’e sığınan Ebe’l Hasan Muhammed’in bu duanın etkisiyle öldürülmekten kurtulmuştur. Bu duayı rüyasında İmam Zaman’dan öğrenmiştir.

Ferec Duası Okunuşu Ve Faziletleri

Ferec duası Kur’an da var mı? Ferec duası ayet ya da hadis değildir. Şia mensupları tarafından itibar edilen Peygamber Efendimizin okunması ve üzerinde taşınmasını tavsiye ettiği bir duadır. Ferec duası Arapça ya da Türkçe mealiyle okunabilmektedir. Niyet ettikten sonra her gün okunması faziletleri açısından önemlidir. Bu dua fazilet açısından oldukça zengindir. Ferec duası, kurtuluş duası olarak da bilinir ve faziletleri kişinin dertlerden kurtuluşunu ve kıyamet gününde kurtuluşunu içerir.

Ferec Duası Okunuşu Nasıldır?

Ferec Duası Okunuşu Ve Faziletleri

Kelimetül Ferec duası Türkçe anlamı şu şekildedir;

“Allah’ım! Zulüm çoğalmıştır ve gizliler açığa çıkmıştır. Kapalı perde kalkmıştır ve ümitler yok olmuştur; yeryüzü daralmış, gökyüzü senin rahmetinden mahrum kalmıştır. Ey Allah’ım! Sen varsın ve ancak sen yardım edersin, yüce makamına şikâyet ediyoruz. Kolaylık ve zorlukta güvenimiz sensin.

Allah’ım, peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a) ve onun pak evladına rahmet et. O emir sahiplerine ki, onlara itaati bizler için farz etmiştin ve onların yüksek makamlarını bizlere tanıtmıştın. Onların yüzü suyu hürmetine bize ferahlık ver, acil ve yakın; tıpkı göz açıp kapama gibi ya da ondan daha yakın.

Ey Muhammed, ey Ali; ey Ali, ey Muhammed; bana kâfi geliniz ki, bana kâfi gelen sizlersiniz. Bizlere yardım edin, bizim yardımcımız sizsiniz. Ey saygı değer, ey zamanın sahibi ve imamı. Feryat, feryat, feryat; sesimi duy, sesimi duy, sesimi duy; hemen, hemen, hemen; acil, acil, acil; ey merhamet edenlerin en merhametlisi. Hz. Muhammed’in ve onun pak evlatlarının yüzü suyu hürmetine onun gelişini çabuklaştır.”

Ferec Duası Faziletleri Nelerdir?

Rivayet edildiğine göre birtakım kişiler duayı yazarak, üzerlerine almış ve maksatlarına her zaman ulaşmışlar. Ferec duası okumanın faydaları oldukça fazladır. Ferec duası faziletleri şu şekildedir;

 • Allah katında en güzel amellerden biridir.
 • Ferec duası şeytanı ve cinleri rahatsız eder ve uzak tutar. Bu duanın okunduğu mekândan kötülük uzak durur.
 • Bu duayı okuyan kişi, kıyamet gününde özel hediyelere layık olur.
 • Dertleri ve kederleri uzak tutar.
 • Allah’ın hayırlı kıldığı dileklerin gerçekleşmesine yardımcı olur.
 • Ömrü uzatmaya yardımcı olur, kişinin ruhuna huzur verir.
 • İmam Ali’nin hayır duasını, kıyamet gününde almaya vesile olur.
 • Ferec duası okuyan kişinin etrafını melekler sarar ve onu korur.
 • Mehdi’nin şefaati kıyamet gününde üzerinizde olur.
 • Kişinin kötü amellerini, güzel düşüncelere çevirmesine yardımcı olur.
 • Fatıma’nın şefaatine kavuşturur.
 • Mehdi’nin af bayrağı altında şehit düşen kimsenin sevabını alır.
 • Ferec duası okuyan kişi için melekler cennete alınması için dua eder.
 • Kişinin günahlardan uzak durmasına ve doğru yolu bulmasına yardımcı olur.

Ferec duası dinin kemale ermesini sağlar.

Etiketler