Fitre Nedir, Ne Zaman Ve Kimlere Verilir?

Fitre Nedir, Ne Zaman Ve Kimlere Verilir?

Müslümanların yapması gereken ibadetler arasında yer alan ve Ramazan Bayramı öncesi uygulanması gereken fitre, ihtiyaç sahiplerine verilen bir sadakadır. Ayrıca, toplumda can sadakası olarak da bilinen fitre, maddi yönden borcu ve asli gereksiniminden fazla olarak nisap miktarı düzeyinde mal ve mülke sahip olan her müslüman üzerinde vacip olan bir sadakadır.

Fitre Ne Zaman Verilmektedir?

Ramazan Bayramı birinci gün tan yerinin ağarması ile vacip olan fitre sakadası, Ramazan ayı içerisinde de verilmesinde herhangi bir sakınca söz konusu olmamaktadır. Ancak, ihtiyaç sahiplerinin Ramazan Bayramı’nda ihtiyaçlarını karşılaması ve sevinmesi açısından mümkün mertebede Ramazan Bayramı sabahına kadar veya Ramazan Bayramı ilk günü içerisinde fitre sadakası verilmesi tavsiye edilmektedir.

Fitre Kimlere Verilmektedir?

Fitre sadakası, zekatın verilebileceği ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Dolaysıyla, zekat verilmesi uygun olmayan kimselere fitre sadakasının da verilmesi uygun görülmemektedir. Çünkü, kolaylıklar dini olan dinimizce fitre sadakasının verilmesinin ana nedeni, toplumdaki gerçek ihtiyaç sahiplerinin gereksinimlerinin bir nebze de olsa giderilmesinin sağlanması ve Ramazan Bayramı’nda sevinmesinin sağlanmasıdır.

Fitre Sadakası Vermenin Önemi Ve Fazileti Nedir?

Fitre sadakası vermenin birçok fazileti ve önemi söz konusudur.Vacip ibadetler arasında yer alan fitre sadakası sayesinde insanların kaynaşması, müslüman toplumlarında sevgi, saygı, dayanışma, güven gibi değerlerin sağlanması, yoksulların bu vesile ile bir nebze de ekonomik yönden rahatlamasının sağlanması, Yüce Rabbimizin af ve mağfiretinin elde edilmesine vesile olunması gibi birçok fazileti bulunan fitre sadakasının bu bakımdan müslüman toplumlarındaki önemi oldukça büyüktür.

Fitre Sadası Vermemenin Hükmü Nedir?

Farz ibadetlerden olmayan, ancak vacip olan ibadetlerden olan fitre sadakasının Ramazan orucunun hakkı ile eda edilmesi ve Yüce Rabbimizin af ve rızasına nail olunması açısından verilmesi ve ayrıca, ihtiyaç sahiplerinin zamanında sevindirilmesi yani Ramazan Bayramı ilk günü itibariyle gerekli Bayram ihtiyaçlarının temin edilmesi açısından sevindirilmesi ve hayır duasının alınması açısından verilmelidir.

Fitre Sadası Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Ayrıntılar

Oldukça sevaplı bir ibadet olan fitre sadası verilmesi sayesinde ayrıca, farz ibadetlerden biri olan 30 günlük Ramazan orucu borcunun da verilmesi anlamına gelmektedir. Zira, büyük islam alimleri tarafından da belirtildiği üzere, her farz ibadetin kendine özgü bir hakkının söz konusu olduğu ve bu bakımdan da 30 günlük Ramazan orucunun da kendi içerisinde bir sadakasının bulunduğu ve bu sadakanın ise, kuşkusuz ki fitre sadakası olduğu dile getirilmektedir.

Bu bakımdan, her yıl 30 günlük veya 29 günlük ibadet olan Ramazan orucunun hakkı ile eda edilmesi ve Yüce Rabbimizin tam manası ile rızasının ve affının söz konusu olabilmesi açısından durumu elverişli olan müslümanların Ramazan Bayramı öncesinde veya Ramazan Bayramı ilk günü içerisinde ihtiyaç sahiplerine fitre borcu sunması gerekmektedir.

 

 

 

Etiketler