Gelin Kaynana İyi Geçinme Duası

Gelin Kaynana İyi Geçinme Duası

Günümüzde evlilik kadar kutsal bir durum yoktur. Birbirini seven iki kişinin kurmuş oldukları sıcak aile yuvası ile insan hayatı daha da güzelleşmekte ve birbirinden hiç kopmayan bağlar oluşturulmaktadır. Fakat bazen evlilikleri olumsuz etkilendiği durumlar yer almaktadır. Bu durumlara maruz kalan evli çiftler evliliklerini tehlikeye sokabilmekte, hatta aile felaketlerine yol açabilmektedir. İşte bu tip durumlarda evli çiftler karşılıklı olarak birbirlerine destek çıkmalı ve Allah’a dua etmelidir. Gelin Kaynana İyi Geçinme Duası .

Evli çiftlerin en sık karşılaştığı olumsuz durumlardan biri de gelin kaynana arasında çıkan uyuşmazlıklardır. Bilindiği gibi gelin kaynana arasındaki ilişkinin olumsuz olduğu çiftler arasındaki evlilikler istem dışı olarak kötü geçmektedir. Karısı ve annesi arasında zan altında kalan koca durumu toparlayabilecek güç ve kabiliyete sahip değil ise evliliğin sona bile ermesi an meselesi olabilmektedir. Bu sebeple gelin de damat da anneler de üzerlerine düşen görevi yapmalı, bu ilişkinin en sağlıklı vaziyette sürmesi için dua etmelidir. Bu sebeple gelin kaynananın iyi geçinmesi için aşağıdaki duanın okunması ile Allah’ın izni ile olumsuz dolan ibrenin yönü olumlu olarak değişecektir.

Gelin Kaynana İyi Geçinme DuasıGelin kaynana iyi geçinme duası ise şudur:

Bismillahirrahmanirrahim, Fe ente recai ya ilahi ve seyyidi. fe fülle lemimel ceysi in rame bi adet.

Amin

Bu duanın dışında Kevser suresinin de bu geçimsizliğe iyi geldiği bilinmektedir. Fakat önemli olan duanın kişinin vaziyetine göre kendi düşünceleri ile yapmasıdır. Allah’a bu durum için bolca dua edilmelidir. Duanın müminin silahı olduğu unutulmamalıdır. Ancak kişi sadece dua ederek bu durumun güzelleşmesini beklememelidir.  Yani tevekkülünü doğru bir şekilde yapmalıdır. Bu sebeple gelin de kaynana da herkes de üzerine düşen bazı görevleri hakkıyla getirmelidir. O görevlerden daha doğrusu püf noktalardan şöyle bahsedebiliriz.Toplumumuzun en önemli dinamiklerinden olan gelin kaynana problemini çözmek için, her ne kadar aile bireylerinin birbirinden uzak kalması doğru bir tutum olmasa da ki evliliğin kurtulması için bu yol tercih edilebilir, gelin ve kaynananın evlerinin birbirine yakın olmayan yerlerde olmasına özen gösterilebilir. Çünkü birbirinden uzakta bulunan gelin ve kaynana birbirini daha az görecek, birbirlerinin işlerine daha az karışacaktır, tabi ki en güzel çözüm mutlu mesut bir arada yaşamaya alışabilmektedir.

Daha sonra gelin kaynana arasındaki ilişkinin iyi olabilmesi için her iki tarafından mutlaka tatlı dilli olması gerekir. Tatlı dilin yılanı bile deliğinden çıkardığı asla unutulmamalıdır. Birbirine karşı tatlı dili, saygıyı ilke edinen gelin ve kaynananın belli bir müddet sonra çok iyi bir ikili olacağı gözden kaçmayacaktır. Bir sonraki çözüm ise empatidir. Günümüzde bir çok sorunun asıl neden empati duygumuzun olmayışından kaynaklanır. Gelinde kendini kaynananın yerine koyabilmeli, kaynana da kendini gelinin yerine koyabilmelidir. Göreceksiniz ki temel birçok problem kendiliğinden çözülecektir.

Çok Okunanlar

kutsaldinislam


Etiketler