Gıybet Nedir Günahı Ne Kadardır ?

Gıybet Nedir Günahı Ne Kadardır ?

Gıybet Nedir ?

Gıybetin arapça anlamı dedikodu demektir. Herhangi birisinin arkasından, olumsuz yönlerini başka kişilere anlatma ve söylemeye gıybet denir ve gıybet dinimizce yasaklanmış aynı zamanda haramdır. Allah’ın Settar adının kullarına ayıpları örtmekle ilgili olması, bu konu üzerinden önemli bir örnektir. Hucurat süresinde arkasından konuşan ve dedikodu yapan kişilerin ölü birinin etinin yenmesi haramın şiddeti neyse gıybet yapmanın şiddeti de eş değer olmaktadır, denilmiştir. Hatta gıybetin kötü bir şey olduğunu söyleyen ayetler ve hadisler bulunmaktadır. Ayetlerden birisi de; “Kim olursa olsun kardeşinin kusurlarını söyletmezse kıyamet günü gelince Allah da onun kusurlarını örtmeyi tekeffül etmektedir.” Gibi daha birçok ayet bulunmaktadır.

Gıybet müslümanın başka bir müslümanın arkasından konuşmak ve duyduğu anda utanacağı yada üzüleceği bir kusurundan bahsetmektir. Allah Teala insanoğluna çok büyük bir şeref atfetmektedir ki o kişinin kusurlarının gıyabında söylemesi dahi dinen çok ağır bir suç olup bunu ilan etmiştir. Bu keyfiyet rahmeti gazabına galip olarak Rabbimizin kusurlu ve günahkar olan herhangi bir kulunun dahi koruyup himaye ettiğini göstermektedir.

Gıybet islamda kardeşliği bozan, toplumun bütün düzenini karıştırıp birlik ve beraberliği ortadan kaldıran, bazen düşman eden, kalplere husumet ve kin saçan çok büyük günahlardan birisidir. Bunla birlikte birçok insan cahilane bir düşünce ve söylenenin gerçek olmasıyla kendisini avutmaktadır. Aslında gıybet esasen gerçek olan herhangi bir kusurun söylenmesidir. Gerçek olmayan ne olursa olsun onu söylemek iftiradır. İnsanlar bunu düşünmeyip, bir insanın sözlerin doğru olmasıyla birlikte teselli bulmak ve yanlış bir yolda devam etmesi çok büyük bir gaflettir. Eğer bulunduğunuz bir ortamda gıybet yapılıyorsa o ortamda durmak sakıncalıdır ve hemen uzaklaşmanız sizin için iyi olacaktır. Gıybet yapmıyorsanız ve bulunduğunuz ortamda gıybet yapılıyorsa o yerde durmamalısınız. Aksi halde yapılan gıybet size ortaklık edecektir. Aynı zamanda gıybet yapılırken dinlemek ve susmak da büyük günah olarak sayılmaktadır.

Gıybet yapmayı önlemek için ilk olarak kişi kendi kusurlarını görmelidir ve kendini düzeltmeye çalışması gerekmektedir. Bununla birlikte insanlar birbirlerinin kusurlarını da örtmesi gerekmektedir. Gıybet yapan kişileri engellemek onlara ne kadar günah olduğunu hatırlatmak bizim görevlerimiz arasında yer almaktadır.

Gıybet Günahı Ne Kadar ?

Gıybet etmek dinimizde yer alan en büyük günahlardan birisidir. Gıybet etmenin günahları şunlardır:

Gıybet ölü bir kardeşinin etini yemek kadar büyük bir günahtır.

Gıybet etmek cehennemde kendi etinin yemektir. Gıybet eden kişiler cehennemde yüzünü ve göğsünü tırnaklarıyla tırmalayan kişilerdir.

Gıybet zinadan daha büyük bir günah olarak sayılmaktadır. Çünkü zina yapıldıktan sonra tövbe etmek Allah tarafından affedilecek bir durumdur. Ama Gıybet yapılan kişi eğer razı gelmezse yapılan gıybet hiçbir şekilde bağışlanmaz. Bunlarla birlikte gıybet etmeniz dinimizde birçok günahı olmaktadır.

 

Etiketler