Göz Zinasından Nasıl Kurtulurum?

Göz Zinasından Nasıl Kurtulurum?

Allah-ü Teâlâ’nın kesinlikle büyük günahlar arasında saydığı zinanın her türlüsü çok tehlikelidir. Elimizde olsun veya olması hayatımızın her anında göz zinası için uygun koşullar vardır ancak her Müslüman’ın bu günaha girmemesi için yapması gereken şeyler de muhakkak ki vardır. Öyle ki bunlardan bir kaçını yapmanız halinde buz size hem sevap hem de alışkanlık kazandıracak ve bir daha göz zinası yapmayarak göz zinasından kurtulabileceksiniz.

Göz Zinasından Kurtulma Yolları

Gereksizse Dışarı Çıkmayın

Bir hadisi şerifte “ Fitne zamanında kişinin selameti, evinden ayrılmamasıdır” denilmiştir. Günümüzde gerek yaşam tarzı gerekse de gelişen yaşam koşulları sonrasında var olan ortam göz zinası için yeterli bir ortamdır. Bu durumda evinizden gerekmedikçe dışarı çıkmamanız göz zinası konusunda sizleri engelleyecek yöntemlerden biridir.

Bakışlarınızı İndirin

“Bakış ayakların ucunda olsun” ( Şah-ı Nakşibendî ). Yolda yürürken veya birileri ile konuşurken bakışlarınıza dikkat etmeniz gerekir. Bakışlarınızın bilinçsizce başka yerlere gitmemesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca sizleri izleyen gözlerin de var olduğu hissini düşünerekten bakışlarınız her zaman için ayakuçlarını görmelidir. Var olan yaşam koşulları içinde göz zinası yapmamak için bakışlarınıza dikkat etmelisiniz.

Namahremi Görür Görmez Kafanızı Çevirin

Ey Ali! Bakışına bakış eklem. Zira ilk bakış sanadır, ama ikinci bakış ise aleyhinedir. ( Tirmizi ). Bu hadisten de anlaşılacağı gibi her zaman göz zinasını siz yapmasanız da sizlerin aleyhine yapılan göz zinaları muhakkak ki olacaktır, bu yüzden sizlere gelen bakışlara karşılık vermek de bir göz zinası olacaktır. Bu günaha girmemek adına bakışlara bakış eklememek, namahreme baş çevirmek gerekir.

Evlenip Harama Set Çekin

“ Allah’ım sükûnet bulacağım eşim yokken cinsel arzularımın şiddetlenmesinden sana sığınırım” ( Ebu’d Derda r.a). Cinsellik arzusu doğal bir arzu olmakla birlikte her insanın ihtiyacı olan bir arzudur. Bu yüzden göz zinalarının sebepleri arasında cinsellin payı büyüktür. Cinsel arzularınız yüzünden yapacağınız göz zinalarından evlenerek kurtulabilirsiniz. Sizlere helal kılınmış eşlerinizle cinsellik arzunuz giderildiğinde göz zinasından da kurtulabilirsiniz.

Utanma Duygunuzu Geliştirin

“Hayâ hissetmedikten sonra istediğini yap!” ( Ramuz El-Ehadis ). Utanma duygusu göz zinasının önüne geçmede kişide var olması gereken ilk duygudur. Göz zinasından kurtulmak için utanma duygunuzu geliştirmeye çalışın.

Arkadaş Seçimlerinde Dikkatli Olun

“Kötü arkadaştan sakınınız; çünkü o, ateşten bir parçadır.” ( Kunuzü’l Hakaik).  Arkadaşlık her alanda birbirini etkilemeyi başaran bir duygudur. Bu yüzden iyi arkadaşlarla iyi şeyler kötü arkadaşlarla da kötü şeyler yaşarsınız. Göz zinasından kurtulmak için hayırlı arkadaşlar edinin.

Kendinize Yapılmasını İstemediğiniz Şeyi Başkasına Yapmayın

“İnsanların hanımlarına iffetli olursanız, sizin hanımlarınız da iffetli olur.” ( Hadis-İ Şerif, Camiu’s-Sağir ). Göz zinası yaptığınız kişinin aslında bir kocası/karısı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu kişinin sizin karınız olabileceğini ve aynı durumda sizlerin ne hissedeceğinizi aklınızda tutarak davranışlarınıza dikkat edin.

 

Etiketler