Günahtan Kurtulmanın Yolları Nelerdir ?

Günahtan Kurtulmanın Yolları Nelerdir ?

Günahtan Kurtulmanın Yolları Nelerdir ?

Müslümanlar için günah işlememek ya da bir şey yapacağı zaman günah ya da sevap boyutunu düşünmek en önemli görevleri arasında yer almaktadır. Günahlardan kaçınmalı ve Allah’ ın karşısına tertemiz gitme gayreti içinde olunmalıdır. Sonsuz bir merhamete sahip olan Allah günahların affedilmesinde de cömert davranmaktadır. Ama bu durum günah işlemek serbest anlamına gelmemektedir.

Günahlardan kaçınmak için mutlaka Allah’ı yakından tanımak ve emirlerini bilmek gerekmektedir. Neden var olduğunu bilen insan hayatını devam ettirirken de buna göre davranmaktadır. Anne ve babanın merhametinde çok daha merhametin sizin günahlarınızı yok saymaya yetmesi günahlara yönelmenize sebep olmamalıdır. Yüce Yaratıcının merhametinden yararlanmak için O’nun emirlerine uymak gerekmektedir.

İman etmek günahlardan kaçınmak ve kurtulmak için yeterli olacak yollardan birisidir. Allah’ ın göndermiş olduğu kitaplara inanmak, meleklere inanmak, ahirete, kaza ve kadere inanmak elbette çok önemlidir. Abdest alarak tertemiz olduktan sonra namaz kılmak günah işlemekten kurtulma yolları arasında yer almaktadır. Beş vakit bu şekilde Allah ile buluşan Müslümanlar günah işleme konusunda çok daha dikkatli olmaktadır. Büyük günahlardan ve küçük günahlardan mutlaka korunmak gerekmektedir.

Kimse görmüyor nasıl olsa diyerek günah işlemek aslında kendinizi kandırmaktır. Allah’ ı tanıyan ve bilen Müslüman kendisini Allah’ ın her zaman gördüğünü de bilmektedir. Aile tarafından İslam dini hakkında yetersiz olarak yetiştirilen Müslümanların kendi güçleri ve istekleri ile bilgilerini arttırmaları ve günahlardan uzak durmaları gerekmektedir.