Günlük Yaşantımızda Haramdan Korunmanın Yolları

Günlük Yaşantımızda Haramdan Korunmanın Yolları

Günlük Yaşantımızda Haramdan Korunmanın Yolları

Haramdan Korunmanın Yolları, Yaşadığımız toplumlarda her yönden her şekilde cezp edici şeylere maruz kalıyoruz. Bu dünya hayatı, yaşamınızı cezbedicilikkileriyle doldurmaya çalışıyor. Her gün karşılaştığınız medya (internet, tv) okul, arkadaşlar, müzik, uyuşturucu bütün bunlar her gün etrafınızda ve sizi eğlendiriyor. İslam’dan uzaklaştırıyor. Size kendi tecrübelerimden bahsetmek istiyorum, ben de bunlarını hepsini yaşadım. Genç bir erkek olarak, çok iyi bir Hristiyan’dım. Daha sonra Hristiyanlıktan sıkılıp, o şekilde yaşamaktan vazgeçince Allah’a olan inancım yıkılmıştı ve bende tamamen dünya hayatına daldım. Sadece arzularımı tatmin etmeye başladım.

Partileri, kızlarla beraber olmayı ve bunun gibi şeyleri istiyordum. Ama size söylemeliyim ki bunlar tamamen boş eğlenceler. Bunların size getirdiği mutluluk, sadece geçici bir zevk. Bunlar sadece geçici eğlenceler ve sizden ayrıldığında geriye hiçbir şey kalmıyor. İşte bu Şeytan’ın bir oyunu. Size etrafınızda ki şeyleri güzel gibi gösteriyor ama sonra hepsi gidiyor. Bir kere sahip oldunuz mu bütün hepsi (zevk, mutluluk) gidiyor, size de depresyon ve mutsuzluktan başka hiç bir şey kalmıyor. Bende gençlere demek istiyorum ki elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu boş eğlencelerden kaçmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Gençliğin enerjisini, kendinizi geliştirmeyi çalışarak ve dünyayı İslam’a göre daha iyi bir yer yapmak için harcayın.

Şimdi Biraz Eğlensem de , Yaşlanınca Bunları Düşünsem ?

– Ama ben hala gencim. Neden şu an gençken eğlenip, hayatımı yaşamayayım ? Yaşlanınca da İslam’a göre yaşamaya başlarım.

 Cevap : Sana, yaşlanacağının garantisini kim veriyor ? Yarına kadar yaşayacağını nereden biliyorsun ? Bu yazıyı okuduktan sonra 5 dakika daha hayatta kalacağını kim garanti edebilir?

 Ne zaman öleceğimizi bilmiyoruz. Allah’ın bizim için hazırladığı kaderimizi bilemeyiz. Yarın halimizin nasıl olacağını bilemeyiz. Bu yüzden her zaman hazırlıklı olmalıyız. Peygamber Efendimiz (S.a.v) şöyle buyurmuş ; ‘’ Ölümü çokça hatırlayın, çünkü bu sizi Allah’a yakınlaştıracak’’

 Ölümü sürekli hatırlayın çünkü her an gelebilir. Hz. Ali’nin, arkadaşlarından birine söylediği bir sözü hatırlatalım. Arkadaşına dedi ki : ‘’ Senin her bir adımında ölüm sana iki adımla yaklaşıyor ‘’ Bu yüzden ne kadar kaçarsan kaç ölüm seni yakalayacaktır. Son olarak, . Peygamber Efendimiz (S.a.v) bir sözünden bahsedeceğim. Bir arkadaşıyla konuşurken, kuma iki çizgi çizmiş, bir çizgi ve onun biraz ilerisine başka bir çizgi. Demiş ki : ‘’ Bu uzaktaki çizgi, bir insanın umut ettiği şeylerdir. Bir insanın bu hayatta yapmayı arzuladığı şeyler, yakında ki çizgi ise onun ölümüdür. Kuşkusuz insan, arzu ettiklerine ulaşamadan ölüm onu yakalayacaktır’’ Yani her zaman hatırlamalıyız ki ölüm köşe başında bizi bekliyor ve bizim hedefimiz Cennet’e gitmek. Cennet’e girip, O sonsuz hayatta Allah’ın sevdiği insanlar arasında yaşayabilmek. Buna da, hayatımızın her gününü, her anını İslam’a göre yaşayarak yapabiliriz.

 Beni Etkileyen (cezbeden) Bütün Bu Haramlardan Nasıl Kaçınabilirim?

Cevap : Seni etkileyen bütün her şey Şeytanın ayartması. Kötü olarak gördüğümüz her şey, iyi olanla çok kolay bir şekilde değiştirilebilir. Mesela müzik, biliyoruz ki müzik, yani çalgı aletleri haram. Bu müzikleri helal olanlar ile değiştirebilirsiniz. Nasheed ile (içinde çalgı olmayan İslam’ı şarkılarla) değiştirebilirsiniz. Kötü olan her şey düzgün bir biçimde iyi olan ile değişebilir. Örnek olarak, Adem ve Havva’nın bir betimlemesini yapalım.

Adem ve Havva, Cennet’te yaşıyordu ve Allah onlara, sadece bir ağaçtan yememelerini emretmişti. O, cennette ki tek ağaç mıydı ? Hayır değildi. Cennet, onların kendisinden beslenebileceği ağaçlarla doluydu. Ama şeytan, onları bu yasak ağaçtan yemeleri için kandırdı, ayarttı. Çünkü bu ağaç en güzel görüneniydi, en tatlı olanıydı. Aynı bizim her gün etrafımızda ki ilgimizi çeken, güzel görünen kötülükler gibi. Bu hayat tarzı senin için çok güzel, çok ilgi çekici (Şeytan’ın aldatması). Bilmeliyiz ki, etrafımızda ki kötülüklerle aynı güzellikte olan Allah’ın bize izin verdiği, helal olan zaten bir çok nimet var. Sadece biraz durup, bu yasak ağacın etrafına bakıp etrafta ki iyi olan şeyleri bulmalıyız. Bu iyi olanlara odaklanmalıyız. Böyle yaparsak Şeytanın bizi sadece kötü olanlara yöneltmesini engellemiş oluruz.

Tavsiyeler :

Allah’ın Kur’an da bahsettiği, Hz. Lokman’ın çocuğuna verdiği öğütler, oğluna 10 şeyden bahsetti. Hz. Lokman’ın on emri diye de geçer.

 

Oğluna dedi ki ;

Evladım, Sakın Allah’a ortak koşma

İkinci tavsiyesi ‘’ Namaz kıl‘’

İyiliği emret, kötülüğü önle

Başına ne gelirse gelsin, sabret

İnsanlara kibirlenerek, onlardan yüzünü çevirme

Böbürlenerek yürüme ve sesini kıs

2 YORUM

  1. Avatar
    Orakcı Blog

    Gerçekten yine çok güzel ve beğenerek okuduğum makale ellerine sağlık hocam teşekkürler paylaşımlar için emeğinize sağlık.

  2. Avatar
    Steam Rehberi

    Genelde herkes yaşlanınca bir yönelim yaparım diyor. Bu algıyı kırmak zor