Hamileliğin Muhtemel Belirtileri

Hamileliğin Muhtemel Belirtileri

Hamileliğin Muhtemel Belirtileri

1- Adet Gecikmesi

Hamileliğin Muhtemel Belirtileri, Genellikle hamileliğin ilk belirtisi Adetin kesilmesidir. Bu, en yaygın hamilelik belirtilerinden biridir. Düzenli adet gören kadınlarda beklenen adetin görülmemesi, gebelik yönünden önemli bulgulardandır. Bu yüzden adet dönemi geciken evli kadınlara doktora başvurmaları tavsiye edilir.

2- Bulantı ve Kusma

Genellikle 2-12 haftalarında gözlenir. Hamile kadınların genelde yüzde 50-60’ında bulantı-kusma görülür. Sıklıkla bulantı sabah uyanıldığında çok şiddetlidir ve gün ilerledikçe azalır.

3-İdrar torbasındaki duyarlılığın artması

Diğer bir alamette idrarın insanı sıkıştırmasıdır. Hamileliğin başlangıcında büyüyen uterus mesaneye baskı yapar. İdrar torbasının kapasitesini azaltır. Bu yüzden sık idrara çıkılır. Bu belirti gebeliğin 2. devresinde azalır ve hamilelik döneminin sonlarına doğru yeniden başlar.

4- Yorgunluk

Erken gebeliğin sık rastlanan ve bazen çok şiddetli olan belirtisidir. Yorgunluk, yapılan işle orantılıdır. Genellikle 20. haftadan sonra geçer. Özel bir tedaviye gerek yoktur. Anne adayı çok yorucu işler yapmamalıdır.

5- Ceninin Hareketlerinin Hissedilmesi

Genellikle hamileliğin 4. ayından sonra ceninin hareketini hissederler. Bu batın içindeki kanat çırpılmasını andıran bir duygu olarak algılanır. Bu hareketlerin şiddeti giderek artar. Bu hareketlerin anne tarafından algılandığı ilk ana “CANLANMA” denir.

 6- Memelerin Hassas olması

İlk adet gecikmesinden kısa bir süre sonra memelerde dolgunluk, duyarlılık, karıncalanma hissedilebilir. Gebeliğe eşlik eden meme değişimleri, meme dokusunun hormonsal uyarısına bağlıdır. Hamilelik dönemi ilerledikçe de daha fazla büyürler. Beşinci aydan itibaren sarı ve şeffaf renkli sıvı gelmesi mümkündür. Meme uçları da açık kahverengiden koyu siyaha kadar rengi değişmeye başlar. Memenin kendisinde de çizgiler oluşmaya başlar.

Hamileliğin Muhtemel Bulguları

1-Üçüncü ayın sonunda anne, karnının büyüdüğünü hisseder. Elbette karnın büyümesi kesin hamilelik alametlerinden değildir. Başka bir nedenden veya hastalıktan dolayı da karın büyümüş olabilir. Bu dönemde anne dar ve kemerli elbiseler giymekten kaçınmalıdır.
2-Düzensiz rahim ağrıları
3-Akıntının artması
4-Hamilelik testi

Hamilelik Döneminin Kesin Belirtileri

1-Muayenelerde çocuğun kalp atışlarının işitilmesi
2-Doktor tarafından ceninin görülmesi
3-Sonografide ceninin görünmesi